Erkeklerin toplumsal cinsiyet algısı ile evlilik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between men's gender perception and their attitudes to marriage
- Tez No: 829949
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HACER DUYGU YEŞİLKAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada erkeklerin toplumsal cinsiyet algısı ile evlilik tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Nicel araştırma modeli kullanılan çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların yaş, çalışma durumu, eğitim durumu, çocuk sahibi olma vb. sosyodemografik değişkenleri ile toplumsal cinsiyet algısı ile evlilik tutumları arasındaki ilişkiye de bakılmıştır. Araştırmanın evrenini, İzmir ili Karşıyaka ilçesinde yaşayan 25-35 yaş aralığında evli erkekler oluşturmuş olup araştırma kapsamında kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi ile 265 evli erkeğe ulaşılmıştır. Çalışmanın konusu ile ilintili olarak katılımcılar ile Sosyodemografik Bilgi Formu, Altınova ve Duyan (2013) tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği ve Öz Soysal ve arkadaşları (2016) tarafından geliştirilen Evlilik Tutum Ölçeği paylaşılmıştır. Araştırmada katılımcıların toplumsal cinsiyet algısı ile evlilik tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların ve eşlerinin eğitim düzeyleri yükseldikçe toplumsal cinsiyet algılarının olumlu yönde değiştiği saptanmıştır. Bununla birlikte katılımcıların annelerinin eğitim düzeyleri ile toplumsal cinsiyet algıları ve evlilik tutumları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Katılımcıların annelerinin eğitim düzeyleri arttıkça toplumsal cinsiyet algısının olumlu yönde arttığı, evlilik tutumlarının ise azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between men's perception of gender and their marriage attitudes was examined. The relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. In the study, the relationship between sociodemographic variables such as age, employment status, educational status, having children, etc., and the relationship between gender perception and marriage attitudes were also examined. The population of the research consisted of married men between the ages of 25-35 living in Karşıyaka, İzmir, and 265 married men were reached with the easily accessible sampling method within the scope of the research.Sociodemographic Information Form, Gender Perception Scale developed by Altınova and Duyan (2013), and Marriage Attitude Scale developed by Öz Soysal et al. (2016) were shared with the participants related to the subject of the study. Correlation analysis was conducted to reveal the relationship between gender perception and marriage attitude. As a result of the analysis, a significant relationship was found between the variables. In other words, there is a negative and low-level significant relationship between the two variables. In the study, a significant effect was found between the gender perception of the participants and their marriage attitudes. In this context, gender has a negative effect on marriage attitude. As the gender perception mean score of the participants increased, the mean marriage attitude score decreased.