Performance evaluation of TCP/IP over ATM and native ATM
Doğrudan ATM ve TCP/IP altında ATM başarımının değerlendirmesi
  1. Tez No: 82995
  2. Yazar: METE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. UFUK ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET ATM (Asenkron Transfer Mod) teknolojisini kullanımı için iki metod bulunmaktadır. Bunlardan ilki eski ağ yöntemlerinin ATM teknolojisi üstüne oturtulmasını öngören ve halen CLIP (Klasik İP), MPOA (ATM Ağlan Üstünde Çoklu Protokol) ile LANE (Yerel Ağ Öykünmesi) tekniklerini kapsayan yöntemlerdir. Bu taklit bazlı yöntemler üstünden varolan internet protokollerinin kullanılması mükün olmaktadır. Diğer yöntem ise doğrudan ATM teknolojisini kullanmaya izin veren fakat mevcut yerel ağlar ve yazılımlar ile uyumlu olmayan teknikleri kapsamaktadır. Tez kapsamında da mümkün olan bu metodların, gerçek bir test ortamında, çok çeşitli kombinasyonlar altında, başarımları ölçülmüş ve yorumlanmıştır. Bu ölçme çalışmasında, sistem yöneticisinin erişimine açık olan protokol parametreleri değiştirilerek, bunların performans üstündeki etkileri ortaya konulmuştur. Değiştirelen parametreler arasında mesaj uzunluğu, yastık bellek büyüklüğü, MTU boyu, TCP pencere büyüklüğü ve ATM'ye özgün bazı QoS ayarlamaları sayılabilir. Bu sonuçlar doğrultusunda sistem performansının nasıl daha iyiye götürülebileceği mümkün oldukça açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT When an underlying network is ATM based, two methods exists to utilize the network resources. The first method is based upon direct use of native ATM protocols, while the second is based upon emulation methodologies. The latter method can be put in to operation by use of CLIP (Classical IP), LANE (LAN Emulation), or MPOA (Multi Protocol over ATM Networks) techniques which provides seamless integration of current networks to ATM networks. In this thesis, a large set of experiments are performed for measuring the performance of different protocols over ATM in a real test environment. Different experiments are designed for measuring the performance, such as throughput and cell loss ratio, of these protocols by investigating the effects of changing the configurable options of the protocols, such as message size, buffer size, MTU size, TCP window size, and QoS parameters of ATM. In addition, when possible techniques to improve the performance are investigated.