Establishment of the methods used in the molecular analysis of alzheimers diease in Turkey and the signifinance of apoe genotyping in healthy and diseases individuals
Alzheimer hastalığında kullanılan yöntemlerin Türkiye'de kurulması ve sağlıklı ve hasta bireylerde apoe genotiplemesinin önemi
- Tez No: 82996
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NAZLI BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Nörodejeneratif bir hastalık olan Alzheimer Hastalığı (AD), yaşlılarda en sıklıkla görülen demans tipidir. Hastalık, klinikte, entellektüel işlevlerin hızlı bir şekilde bozulması ile kendini gösterir. Yaş ve çevresel faktörler AD riskini arttırır. Olguların yüzde 90'ında Alzheimer Hastalığı 65 yaşm üzerinde ve genelde sporadik olarak ortaya çıkar. AD etiyolojisinde genetik faktörlerin de rol oynadığını gösteren yeterli bulgu vardır. Günümüzde mutasyona uğradıkları takdirde AD'ye yol açtıkları bilinen üç gen tanımlanmıştır; P-Amiloid Prekörsır Protein geni (APP), Presenilin-1 geni (PSİ), ve Presenilin-2 geni (PS2). Bunların dışmda Apolipoprotein E geninin (APOE) e4 alelinin geç-başlangıçlı AD için bir risk faktörü oluşturduğu bilinmektedir. Bu çalışma çerçevesinde, Alzheimer Hastalığı'nın moleküler analizinde kullanılan yöntemler Türkiye'de ilk defa olarak kuruldu. Bu yöntemler kullanılarak toplam 61 AD'li ve 56 sağlıklı birey APOE genotiplemesi açısından incelendiğinde, AD'li bireylerde e4 alelinin yüksek oranda bulunduğu gösterildi. Yukarıdaki denek popülasyon arasından 26 AD'li ve dört sağlıklı bireyde APP, PSİ ve PS2 genleri analiz edildiğinde, incelenen toplam 27 ekzonda mutasyon bulunmadı; buna karşılık üç hastanın PS2 geninde, şimdiye kadar tarif edilmemiş olan yeni bir intronik polimorfizm tanımlanınca, bu polimorfizmin sıklığını araştırmak için sağlıklı ve AD'li bireylerin sayısı 61 'e yükseltildi; sağlıklı bireylerin hiçbirinde bu polimorfizme rastlanmazken, PS2 geninin 6. intronunun -79. pozisyonundaki bu C-»T değişiminin sıklığı AD'li hastalarda 61/6 = yüzde 9.8 olarak tanımlandı. Bu polimorfizmin genin kodlayıcı bölgesindeki bir mutasyona bağlantı gösterme olasılığı yüksektir. AD'nin moleküler genetiği ve moleküler analizi çok karmaşıktır; ama hastalığın moleküler patalojisinin açıklığa kavuşturulması ancak genetiğinin anlaşılması ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Alzheimer's Disease (AD), a neurodegenerative disorder, is the most common cause of dementia in the elderly. AD is clinically characterized by a gradual, progressive decline in intellectual functions. Age and environmental factors increase the risk of the disease. In 90 per cent of the cases AD develops after the age of 65 years, the majority being sporadic. But there is enough of evidence that AD has a genetic etiology. To date three genes are identified that when mutated cause AD, with an onset age earlier than 65 years; the P-Amyloid Precursor Protein gene (APP), the Presenilin-1 gene (PS1) and the Presenilin-2 gene (PS2). Besides, the s4 allele of the Apolipoprotein E gene (APOE) plays a risk factor in late onset AD. In the framework of this study, the methods used in the molecular analysis of AD have been established for the first time in Turkey. Using these methods a total of 61 AD patients and 56 healthy individuals have been screened for the APOE gene. The genotyping showed that the e4 allele was overrepresented in the AD population analysed. When 26 AD patients out of the whole AD population and four healthy controls were screened for the APP, PS1 and PS2 genes, no mutations could be found in the 27 exons examined; however, a novel intronic polymorphism recurrent in the PS2 genes of three of the 26 AD patients, was shown not to be present in the 61 healthy individuals analysed for the same position. When the numbers of the AD patients was increased to 61, in order to further investigate the frequency of this novel C- >T change in intron 6 (position -79) of PS2, the number increased to 6, indicating that 9.8 per cent of the AD population carried this polymorphism which may be tightly linked to a mutation. The molecular genetics and analysis of AD is very complex; however its proper evaluation is the only means of understanding the pathophysiology of the disease.