Spor yöneticiliği öğrencilerinin iletişim becerilerinin demografik değişkenler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 829951
  2. Yazar: ÖMER YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ESAT BEBİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Spor, İletişim Bilimleri, Demography, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada Beden Eğitimi ve Spor Fakültelerinin Spor Yöneticiliği bölümünde okuyan öğrencilerin iletişim becerisi algılarının değerlendirilmesi ve cinsiyet, yaş, anne-baba eğitim düzeyi ve hane aylık gelir düzeyi değişkenlerine göre öğrencilerin iletişim becerilerinde anlamlı bir fark olup olmadığının araştırılması amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya 2022-2023 eğitim öğretim döneminde T.C. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun, spor yöneticiliği bölümünün değişik sınıflarında öğrenim gören 159 kadın ve 128 erkek olmak üzere toplam 287 öğrenci katılmıştır. Araştırmada; mevcut durumu ortaya çıkarmayı amaçlayan, betimsel ve taramaya yönelik yöntemler kullanılmıştır. İlk aşamada konuyla ilgili literatür taranmış, daha önce yapılmış olan araştırma sonuçları incelenmiş ve elde edilen bilgiler incelenerek değişkenler açısından tezin konusuyla ilgili detaylı bir teorik çerçeve hazırlanmıştır. İkinci aşamada ise, bu teorik çerçevenin ışığı altında verilerin toplanması ve analiz süreci gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ersanlı ve Balcı (1998) tarafından geliştirilmiş, 45 maddeden oluşan bir ölçek olan İletişim Becerileri Envanteri kullanılmıştır. Öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla ise araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi bilgisayar ortamında Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS) 29.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz ve değerlendirmelerde, demografik özellikleri tespit etmeye yönelik olarak sayı ve yüzde analizlerinden, istatistiksel farklılık çıkarımlarına erişebilmek için Kruskall Wallis test ve Mann-Whitney testlerinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak, elde edilen bulgular doğrultusunda Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Spor Yönetimi bölümünde eğitim gören öğrencilerin demografik özelliklerden olan yaş ve hane aylık geliri değişkenlerinin istatistiki olarak iletişim becerilerinde anlamlı düzeyde farklılık yarattığı saptanmıştır. Cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyi değişkenlerinin ise öğrencilerin iletişim becerilerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the perception of communication skills of students studying in the Sports Management Department of Physical Education and Sports Faculties and to investigate whether there is a significant difference in students' communication skills according to gender, age, parental education level, and household monthly income level. A total of 287 students participated in the research, including 159 females and 128 males, who were studying in different classes of the Sports Management Department of T.C. İstanbul Nişantaşı University, Faculty of Physical Education and Sports, during the 2022-2023 academic year. Descriptive and exploratory methods, aiming to reveal the current situation, were used in the research. In the first stage, relevant literature on the subject was reviewed, previous research findings were examined, and based on the obtained information, a detailed theoretical framework related to the topic of the thesis was prepared. In the second stage, data collection and analysis process were conducted based on this theoretical framework. In the research, the Communication Skills Inventory, a 45-item scale developed by Ersanlı and Balcı (1998), was used as the data collection tool. For the purpose of determining students' demographic characteristics, a“Personal Information Form”prepared by the researcher was used. The evaluation of the obtained data was performed using the Statistical Package for the Social Sciences for Windows (SPSS) 29.0 software package. In the analysis and evaluations, number and percentage analyses were used to determine demographic characteristics, and Kruskall Wallis test and Mann-Whitney tests were utilized to derive statistical differences.As a result, based on the findings, it was determined that demographic variables such as age and household monthly income, among the students studying in the Department of Sports Management at the Faculty of Physical Education and Sports, created a significant difference in communication skills at a statistical level. However, it was found that gender and parental education level variables did not create a significant difference in students' communication skills.