Yalın üretim tekniklerinin sürdürülebilirliğe etkisi üzerine tekstil işletmelerinde bir araştırma
A research in textile enterprises on the effect of lean production techniques on sustainability
- Tez No: 829965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küresel nüfusun hızla artması, kaynakların azalması ve hızla artan üretim talepleri günümüz işletmeleri için sürdürülebilirliği bir zorunluluk haline getirmiştir. Yalın felsefe, kaynak ve zaman tüketen faaliyetlerin azaltılmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda, işletmelerde yalın üretim uygulamalarının benimsenmesi ve tüm aşamalarda kullanılması oldukça önemlidir. Bu nedenle, rekabetçi bir ortamda sürdürülebilirliği sağlamak isteyen firmalar, yalın üretime yönelmektedirler. Yalın üretim, tüketiciye değer sağlama, maliyetleri düşürme, verimliliği artırma ve kaliteyi yükseltme konularında olumlu etkiler sunarak, sosyal, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik boyutlarını geliştirmektedir. Bu tez çalışması, Türkiye ' deki tekstil işletmeleri üzerinde yalın üretim tekniklerinin sürdürülebilirlik performansına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Örneklem, belirli sayıda tekstil işletmesinden oluşacak ve anket yöntemiyle elde edilen veriler, nicel analizlerle değerlendirilecektir. Bu analizler sonucunda, tekstil işletmelerinde kullanılan yalın üretim tekniklerin sürdürülebilirlik ve sürdürülebilirlik alt boyutlarına etkisi değerlendirilecektir. Ayrıca, tekstil işletmelerinde yalın üretim uygulamalarını ve sürdürülebilirlik performansını etkileyen değişkenler belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the global population, coupled with diminishing resources and soaring production demands, has made sustainability a mandatory consideration for modern businesses. Lean philosophy aims to streamline operations by reducing resource and time-intensive activities. In this context, it is crucial for businesses to embrace and implement lean production practices at every stage. As a result, companies looking to maintain sustainability in a competitive landscape are increasingly turning to lean production methods. Lean production brings several benefits, including providing more value to consumers, reducing costs, increasing efficiency, and enhancing product quality. These positive outcomes contribute to the improvement of social, environmental, and economic sustainability aspects. This thesis aims to investigate how the adoption of lean production techniques affects the sustainability performance of textile businesses in Turkey. The study will involve a specific number of textile companies, and data collected through surveys will be analyzed quantitatively. The findings will assess the impact of lean production techniques on sustainability, including its various dimensions. Additionally, the study will identify the factors that influence the implementation of lean production practices and sustainability performance within textile businesses.