Effects of playing video games (Computer games) on vocabulary development of secondary school students in Turkey
Video oyunları (Bilgisayar oyunları) oynamanın Türkiye'deki ortaöğretim öğrencilerinin kelime gelişimi üzerindeki etkileri
- Tez No: 829966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, video oyunlarının, öğrencilerin kendi kendine çalışmaları ile karşılaştırılarak, öğrencilerin sözcük dağarcığını geliştirmedeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmaya, yaşları 9-14 arasında değişen 115 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Veri toplama sürecinde, öğrenciler kontrol ve deney grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araç olarak“Manor Matters”oyunu ile ön test ve son test kullanılmıştır. Ön test ve son test video oyunlarında yer alan 25 kelimeden oluşan çoktan seçmeli sorular olarak hazırlanmıştır. Verilerin çıktılarının analizinde Sosyal Bilimler için İstatistiksel Paket (SPSS) kullanıldı ve verilerin normalliği ve bağımlı (ilişkili) gruplar t-testi analizleri yapıldı. İstatistiksel analizler sonucunda hem kontrol hem de deney grubundaki öğrencilerin son testte daha başarılı oldukları görüldü. Ancak, deney grubu kontrol grubundan daha iyi performans gösterdi. Bu sonuç, oyunların ve teknolojinin dil derslerinde bir araç olarak kullanılabileceğini gösterdi ve aynı zamanda yapılan benzer çalışmalarla da paralellik gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of video games in enhancing the learning vocabulary of the students comparing it to the self-studying of the students. 115 secondary school students whose ages varied between 9- 14 participated in the study. In the data collection process, the students were divided into two groups, the control, and the experiment group. The“Manor Matters”game and a pre-test and post-test were used as instruments. Pre-test and Post-test were applied as multiple choice questions consisting of 25 words that appear in the video games. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) was used to analyse the outcomes of the data, and the normality and paired sample t-test analyses of the data were conducted. As a result of the statistical analyses, the students both in the control group and experiment group did better in the post-test. However, the experiment group outperformed the control group. The results of the research showed that video games and technology can be used as a tool in language classes. Moreover; the results showed parallelism with the results of previous, similar studies.