Giyim sektöründe deneyimsel değer unsurlarının müşteri sadakatine etkisi
The effect of experiential value elements on customer loyalty in the clothing industry
- Tez No: 829973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET SAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Deneyim, günümüzde hem müşteriler hem de işletmeler için giderek önemi artan bir kavramdır. Ürün sunmanın ötesinde tüketicilere deneyim yaşatmak, deneyimler sonucu bir değer elde etmek müşteri sadakatini kazanmak bakımından önemli bir rol oynamaktadır. Bunun bilincinde olan işletmeler faaliyetlerinde deneyimsel pazarlama uygulamalarına dolayısıyla da deneyime odaklanmaktadır. Bu tez çalışmasında deneyimsel değer unsurlarının müşteri sadakatine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Söz konusu etkinin araştırılmasında giyim sektörü ele alınmıştır. Araştırmanın analizinde kolayda örneklem yöntemi ile 18 yaş üstü giyim sektöründen alışveriş yapan, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 332 bireyden çevrimiçi anket yoluyla veri toplanmıştır. Özbenlik değeri, hizmet değeri, maddi değer, keyif değeri, fonksiyonel değer, kaçış değeri olmak üzere altı alt boyuta sahip deneyimsel değer unsurlarının her birinin müşteri sadakatine etkisi incelenmiştir. Söz konusu etki yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ile incelenmiştir. Analiz sonuçları değerlendirildiğinde; özbenlik değerinin müşteri sadakati üzerinde pozitif ve anlamlı etkiye sahip olduğu, hizmet değerinin müşteri sadakatine etkisinin istatistiki olarak anlamsız olduğu, keyif değerinin müşteri sadakati üzerinde pozitif ve anlamlı etkiye sahip olduğu, maddi değerin müşteri sadakatine etkisinin istatistiki olarak anlamsız olduğu, fonksiyonel değerin müşteri sadakati üzerinde pozitif ve anlamlı etkiye sahip olduğu, kaçış değerinin ise müşteri sadakatine negatif yönlü etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Experience is an increasingly important concept for both customers and businesses today. Beyond providing services and products, providing consumers with an experience and gaining value as a result of experiences play an important role in gaining customer loyalty. Businesses that being aware of this focus on experiential marketing practices and thus experience in their activities. In this thesis, it is aimed to investigate the effect of experiential value elements on customer loyalty. In the study of the effect, the clothing sector was discussed. In the analysis of the research, data were collected through an online questionnaire from 332 individuals who were shopping in the clothing sector over the age of 18 and volunteered to participate in the study, using the convenience sampling method. The effect of each of the six sub-dimensions of experiential value, namely self-worth, service value, material value, pleasure value, functional value, and escape value, on customer loyalty was examined. This effect was investigated by structural equation modeling (SEM). When the analysis results are evaluated; Self-worth has a positive and significant effect on customer loyalty, service value has a meaningless effect on customer loyalty, pleasure value has a positive and significant effect on customer loyalty, material value has a meaningless effect on customer loyalty, functional value has a positive and significant effect on customer loyalty. It has been seen that the escape value has a negative effect on customer loyalty.