Türkiye'nin bölgesel ticaret rekabet gücü
Turkey's regional trade competitiveness
  1. Tez No: 829979
  2. Yazar: ELİF KÜBRANUR GÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'nin belirli mal gruplarına özgü sektörlerin uluslararası alandaki rekabet gücünün ortaya çıkarılmasıdır. Bu sonuca ulaşılırken öncelikle teorik perspektiften açıklamalar yapılmış, makroekonomik olarak dış ticaret teorileri ve uluslararası rekabet gücü kavramlarına değinilmiş; daha sonra teze esas alınan ve Türkiye'nin yakın komşularından oluşan 16 ülke, ekonomik olarak ayrıntılı şekilde tanıtılmıştır. Ardından nihai olarak açıklanmış karşılaştırmalı üstünlük indeksinden faydalanılarak, Balassa ve Vollrath Teorileri ile desteklenerek, Türkiye'nin 16 ülke ile sınırlandırılan bölgesel ticari rekabet gücü yorumlanmıştır. Tez, 2000- 2020 yıllarına ilişkin veriler kullanılarak hazırlanmıştır. Bu çalışma ile görülmektedir ki Türkiye, bazı mal gruplarında bölgesel olarak karşılaştırmalı avantajlı iken bazı mal gruplarında bölgesel olarak karşılaştırmalı dezavantajlı durumdadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the competitiveness of the sectors specific to certain goods groups in Türkiye in the international arena. While reaching this conclusion, first of all, explanations were made from a theoretical perspective, and the concepts of foreign trade theories and international competitiveness in macroeconomic terms were mentioned; Then, 16 countries, which were taken as the basis of the thesis and defined as Türkiye's near neighbours, were introduced in detail economic terms. Afterwards, Türkiye's regional commercial competitiveness was interpreted by using the comparative advantage index and supported by Balassa and Vollrath Theories. The thesis has been prepared using data from the years 2000-2020. With this study, it has been seen that while Türkiye has a comparative advantage in some commodity groups regionally, it has a comparative disadvantage in some commodity groups.