Multimodal taşımalarda teknik işleyiş ve hukuksal bakış ile yükümlülüklerin tespiti, olası sorunlar
Determination of obligations with technical operation and legal perspective in multimodal transportation, possible problems
  1. Tez No: 829984
  2. Yazar: OKAN KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURKAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Günümüz dünyasında lojistik faaliyetler, ülkelerin ekonomik kalkınmasında çok önemli bir yere sahiptir. Lojistik faaliyetlerin içerisinde taşımacılık öne çıkmaktadır. Temel taşımacılık modlarının her birinin çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. Devletler ve şirketler maliyetlerini azaltmak ve karı en üste çekebilmek için taşıma modlarının çeşitli kurallar çerçevesinde beraber kullanıldığı“multimodal taşıma”yöntemlerini bulmuşlardır. Multimodal taşımaların teknik işleyişi; bileşenler, taraflar, kaynaklar, faaliyetler, taşımaların özel durumlarını kapsamaktadır. Bu özel taşıma sistemlerinin uygulanmasında meydana gelebilecek anlaşmazlıkların çözümünde uygulanacak kanunları, kuralları ve taşıma faaliyetlerinin uygulamalarındaki özel durumları hukuksal bakış içerisinde kapsamına girmektedir. Sektörde kullanılan unimodal taşıma modlarını teknik ve hukuksal kapsamda ele alınarak, multimodal taşımaları teknik ve hukuksal açıdan anlaşılır zemine oturtmak, terminolojik açıdan ortak kullanılabilir öneriler getirmek, multimodal taşımaların hem teknik işleyişini hem de hukuksal işleyişini beraber ele alarak, literatürdeki bu eksikliği gidererek teknik işleyiş ve hukuki bakışta uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri getirmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, logistics activities have a very important place in the economic development of countries. Transportation is one of the most important logistics activities. Each of the main modes of transportation has several advantages and disadvantages. States and companies have found“multimodal transportation”methods, in which transportation modes are used together within the framework of various rules in order to reduce their costs and maximize profits. Technical operation of multimodal transports; components, parties, resources, activities, special cases of transports. The laws and rules to be applied in the settlement of disputes that may occur in the implementation of these special transport systems and the special situations in the implementation of the transport activities are within the scope of the legal perspective. By considering the unimodal transport modes used in the sector in a technical and legal context, to place multimodal transports on an understandable basis in terms of technical and legal terms, to bring common useable suggestions in terms of terminology, to address both the technical operation and legal operation of multimodal transports together, by eliminating this deficiency in the literature. It is aimed to offer solutions to the problems encountered in practice at a glance.