Açıklanamayan infertil çiftlerde iui siklüslerinde başarıyı etkileyen prognostik faktörler
Prognostic factors affecting success in iui cycles inunexplained infertility couples
- Tez No: 830009
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN AKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışma açıklanamayan infertil hastalarda intrauterin inseminasyon (İUİ) başarısına etki eden prognostik faktörlerini ve hastaya uygun etkin tedavi seçeneklerini araştırmakla tedavi süresini azaltmak için yeni stratejilerin geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Nisan 2017 - Nisan 2022 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Kliniği'ne başvuran 967 infertil çiftin dosyası tarandı. Açıklanamayan infertil tanılı 409 çiftden dahil edilme hariç tutulma kriterlerine uyan ve İUİ uygulanan 238 olgu verileri retrospektif incelenerek çalışmaya dahil edildi. İUİ sonrası gebelik oluşan ve oluşmayan hasta olarak iki grup oluşturuldu. Olguların demografik ve klinik verilerinin gebelik sonuçlarına etkisi istatiksel olarak incelendi. SONUÇ: Açıklanamayan infertil hastalarda gebelik oranları değerlendirildiğinde prognostik faktörlerden bazal FSH değerinin düşüklüğü, hCG öncesi serum E2 değerinin yüksekliği, İUİ günü sperm konsantrasyonu ve TPMSS'in yüksekliği İUİ başarısını olumlu yönden etkilediği görüldü. Ayrıca infertilite tipi sekonder olanların primer olanlara göre 2.079 kat fazla İUİ başarısı gerçekleştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: This study was conducted to help develop new strategies to reduce the duration of treatment by investigating the prognostic factors affecting the success of intrauterine insemination (IUI) in unexplained infertile patients and effective treatment options suitable for the patient. MATERIAL AND METHODS: Files of 967 infertile patients who applied to Sakarya Training and Research Hospital Reproductive Assisted Therapy Clinic between April 2017 and April 2022 were scanned. Of the 409 patients with unexplained infertility, 238 patients who met the exclusion criteria and underwent IUI were included in the study. The data of the cases were scanned retrospectively. Two groups were formed as patients with and without pregnancy after IUI. The effects of demographic and clinical data of the cases on pregnancy outcomes were analyzed statistically. CONCLUSION: When the pregnancy rates in unexplained infertile patients were evaluated, it was seen that low basal FSH value, high serum E2 value before hCG, sperm concentration on the day of IUI and high TPMSS were found to positively affect the success of IUI. In addition, it was observed that those with secondary infertility type had 2,079 times more IUI success than those with primary infertility type.