Vibrio anguillarum'un moleküler identifikasyonu, antimikrobiyal direnç profillerinin belirlenmesi ve bazı virulans faktörlerinin araştırılması
Molecular identification of V. anguillarum, determination of antimicrobial resistance profiles and investigation of some virulence factors
- Tez No: 830011
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Biology, Microbiology, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Vibrio anguillarum, sucul ortamlarda önemli bir balık patojenidir ve vibriozis salgınlarının etiyolojik ajanı olarak tanımlanmaktadır. Dünya genelinde kabukluları, yumuşakçaları ve ekonomik değeri olan çiftlik balıklarını etkileyen ciddi salgınlara neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında Aydın'da bulunan bir balık çiftliğinden, V. anguillarum izolasyonu için 2019-2023 yılları arasında farklı zamanlarda örnekleme yapılmıştır. Fenotipik, biyokimyasal, serolojik testler ve 16S rRNA dizi analizleri ile 32 izolat Vibrio spp. olarak tanımlanmıştır. Ardından V. anguillarum spesifik primerler (RpoS, amiB) kullanılarak 20 izolat V. anguillarum olarak tanımlanmıştır. İzolatların hemolitik aktivite, antibiyotik direnci, biyofilm ve siderofor üretimi gibi bazı virülans faktörleri 15oC ve 27oC olmak üzere iki farklı sıcaklıkta incelenmiştir. Ayrıca artan demir konsantrasyonlarının biyofilm üretimine etkisi araştırılmıştır. Bulgularımız V. anguillarum suşlarında çoğu virülans faktörünün ifadesinin sıcaklığa bağlı bir şekilde ve düşük demir seviyelerine yanıt olarak regüle edildiğini göstermiştir. Ayrıca çalışmamız vibriosis enfeksiyonlara karşı yeni immünoprofilaktik ve kemoterapötik tedavilerin geliştirilmesinde, virülans faktörlerinin düzenlenmesine ilişkin birçok ipucu sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It has been determined that Vibrio anguillarum, a significant fish pathogen in aquaculture, is the cause of outbreaks of vibriosis. It causes serious epidemics affecting crustaceans, mollusks and farm fish with economic value worldwide. For the purpose of this thesis, sampling was done at various times between 2019 and 2023 in order to isolate V. anguillarum from a fish farm in Aydın. 32 isolates were identified as Vibrio spp. by 16S rRNA sequencing analysis, morphological, biochemical, and serological assays. Then, using primers specific to V. anguillarum (RpoS, amiB), 20 isolates proved to be V. anguillarum. Some virulence factors such as hemolytic activity, antibiotic resistance, biofilm and siderophore production of isolates were investigated at two different temperatures, 15oC and 27oC. Additionally, the impact of rising iron concentrations on the development of biofilms was looked into. Our results demonstrated that major virulence factors in V. anguillarum strains are expressed in a temperature- and iron-dependent way. Our research also sheds insight into the control of virulence factors in the creation of novel immunoprophylactic and chemotherapeutic therapies for vibriosis infections.