Kan alma işlemi sırasında 6-12 yaş arası çocuklarda sanal gerçeklik gözlüğü ve distraksiyon kartlarının kullanımının ağrı, anksiyete ve korku üzerine etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of the use of virtual reality glasses and distraction cards on pain, anxiety and fear in children aged 6-12 years during phlebotomy: Randomized controlled trial
- Tez No: 830012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA SULUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırma, 6-12 yaş arası çocuklarda kan alma işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ve distraksiyon kartları kullanımının ağrı, anksiyete ve korku düzeylerine etkisini araştırmak amacıyla yapılan paralel gruplu randomize kontrollü bir çalışmadır. Materyal-Metot: Paralel gruplu randomize kontrollü deneysel araştırma deseninde planlanan çalışma bir eğitim ve araştırma hastanesinin çocuk sağlığı ve hastalıkları kan alma biriminde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini basit rastgele randomizasyon ile sanal gerçeklik gözlüğü grubu (müdahale grubu/M1, n=60), distraksiyon kartları grubu (müdahale grubu/M2, n=60) ve kontrol grubuna (KG, n=60) atanan toplam 180 çocuk oluşturmaktadır. Veriler, Mayıs 2023-Ağustos 2023 tarihleri arasında Çocuk ve Ebeveyn Tanılama Formu, Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ), Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk Ölçeği (ÇAS-D), Görsel Kıyaslama Ölçeği (VAS) ve Ebeveyn Memnuniyet Skalası ile toplanmıştır. Veriler, SPSS Statistics 28 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm veriler için p0,05). İşlem sırası ve işlem sonrası VAS, ÇKÖ ve ÇAS-D değerleri açısından gruplar karşılaştırıldığında M1 ve M2 gruplarındaki çocukların VAS, ÇKÖ ve ÇAS-D ortancaları kontrol grubuna göre düşüktür (p0,05). Çoklu doğrusal regresyon modeli regresyon analizi sonucu, işlem sırası ve işlem sonrası VAS değeri ÇAS-D ve ÇKÖ değerlerinden etkilenmektedir (p0,05). Sonuç: Sonuç olarak araştırmada sanal gerçeklik gözlüğü ve distraksiyon kartlarının kullanımı kan alma işlemi sırasında ve sonrasında çocukların ağrı, anksiyete ve korku seviyelerini azaltmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda pediatri hemşirelerinin 6-12 yaş arası çocuklarda kan alma işlemi sırasında dikkati başka yöne çekme tekniklerinden olan sanal gerçeklik gözlüğü ve distraksiyon kartları kullanımlarının işlem sırasında ve sonrasında çocuklarda ağrı, korku ve kaygıyı azaltılmada etkili olduğunu bilmeleri ve klinik uygulamada bu yöntemlerden en az birini kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was a parallel-group randomized controlled trial to investigate the effect of the use of virtual reality glasses and distraction cards on pain, anxiety and fear levels during phlebotomy in children aged 6-12 years. Material-Method: The study, planned as a parallel group randomized controlled experimental research design, was conducted in the pediatric health and diseases blood collection unit of a training and research hospital. The sample of the study consists of a total of 180 children who were assigned to the virtual reality glasses group (intervention group/M1, n=60), distraction cards group (intervention group/M2, n=60) and control group (CG, n=60) by simple randomization. Data were collected between May 2023 and August 2023 with the Child and Parent Diagnostic Form, Child Fear Scale (CCS), Child Anxiety Scale-State Scale (CAS-D), Visual Comparison Scale (VAS) and Parent Satisfaction Scale. The data were analyzed using the SPSS Statistics 28 program. P0.05). When the groups were compared in terms of VAS, CFS and CSA values during and after the procedure, the medians of the children in the M1 and M2 groups were lower than the medians of the VAS, CFS and CSA (p0.05). The results of the multiple linear regression model regression analysis, the procedure and the post-procedure VAS values are affected by the CFS and CSA values (p0.05). Conclusion: In line with data obtained. it is recommended that pediatric nurses should know that the use of virtual reality glasses and distraction cards, which are distraction techniques during phlebotomy in children aged 6-12 years, are effective in reducing pain, fear and anxiety in children during and afteer precedure and use at least one of these methods in clinical practice.