Contribution of building information modelling working to structural engineering analysis
Bina bilgi modelleme çalışmasının yapısal mühendislik analizine katkısı
- Tez No: 830026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bina Bilgi Modellemesi (BIM), yapı mühendisliği alanında da önemli faydalar ve potansiyel sunmaktadır. Bu potansiyeller, geliştirilmiş üretkenlik, gelişmiş koordinasyon, daha iyi görselleştirme, kapsamlı dokümantasyon ve azaltılmış atık üretimi gibi hususları kapsar. Ancak bu avantajların gerçekleştirilmesi, BIM platformundan yapısal analiz alanına kesintisiz veri aktarımını kolaylaştıracak etkili bir mekanizmanın kurulmasını gerektirmektedir. Veri aktarımı ve birlikte çalışabilirlik konusundaki zorlukların varlığı, yapısal mühendislerin BIM iş akışına tam entegrasyonunu engelleyen önemli bir engel olarak duruyor. Bu tezin birincil amacı, Revit BIM platformundan yapısal yazılıma geçişin fizibilitesini araştırmak etrafında dönüyor. Bu, yaygın olarak kullanılan iki yapısal yazılım programı olan SOFISTIK ve ETAB ile ilgili yük taşıyan verilerle zenginleştirilmiş merkezi bir Revit modelinin değiş tokuşu için bir çerçeve oluşturarak gerçekleştirilir. İlk aşama, BIM'in yapısal mühendislikteki uygulamasının derinlemesine bir analizini içerir. Bu inceleme, yapısal tasarım ve iş akışı üzerindeki etkisini vurgular, sunduğu temel avantajları vurgular ve uygulama sırasında karşılaşılan zorlukları tanımlar. Çalışma daha sonra BIM ve yapısal yazılım arasındaki üç temel birlikte çalışabilirlik düzeyini tanımlar ve derinlemesine inceler: doğrudan yerel dosya alışverişi (aynı ticari yazılım sağlayıcılarıyla çalışırken uygulanabilir), doğrudan bağlantı veya çift yönlü veri alışverişi ve IFC'nin kullanımı ( Industry Foundation Class) standardı. Bu seviyelerin teorik olarak araştırılması, onların işleyişine ve sonuçlarına ilişkin değerli içgörüler sağlar. Tezin önermelerini doğrulamak için iki kapsamlı vaka çalışması yapılmıştır. İlk vaka, Revit BIM platformu ile SOFISTIK arasında eklentiler veya eklentiler tarafından kolaylaştırılan doğrudan bağlantı birlikte çalışabilirlik potansiyelini değerlendiriyor. İkinci durum, IFC standardının uygulanması yoluyla Revit BIM platformu ile ETAB arasındaki dolaylı bağlantı birlikte çalışabilirliğinin uygulanabilirliğini inceler. Özellikle, araştırma, bu arayüz aracılığıyla veri alışverişinin hem iyi koordine edilmiş hem de verimli olduğu sonucuna vararak, yapısal mühendislik BIM iş akışı içindeki güvenilirliğinin altını çiziyor. Sonuç olarak, bu tezin bulguları, BIM'in yapısal mühendislik bağlamında birlikte çalışabilirliğine ilişkin uygun görüşlere katkıda bulunur. Ayrıca çalışma, özellikle doğrudan bağlantı düzeyinde birlikte çalışabilirliğin, Revit BIM platformu ile yapısal mühendislik yazılımı arasında kesintisiz veri iletişimini kolaylaştırmak için en etkili yaklaşımı temsil ettiğini doğrulayarak önceki araştırmaları destekler.
Özet (Çeviri)
Building Information Modelling (BIM) offers significant benefits and potential within the realm of structural engineering as well. These potentials encompass aspects such as enhanced productivity, improved coordination, better visualization, comprehensive documentation, and decreased waste generation. However, realizing these advantages necessitates the establishment of an effective mechanism to facilitate seamless data transfer from the BIM platform to the structural analysis domain. The existence of challenges in data transfer and interoperability stands as a prominent barrier, impeding the full integration of structural engineers into the BIM workflow. The primary aim of this thesis revolves around exploring the feasibility of transitioning from the Revit BIM platform to structural software. This is achieved by establishing a framework for the exchange of a central Revit model, enriched with pertinent load-bearing data, with two commonly utilized structural software programs: SOFISTIK and ETAB. The initial phase involves an in-depth analysis of BIM's application in structural engineering. This scrutiny emphasizes its influence on structural design and workflow, highlights the key advantages it offers, and identifies challenges encountered during implementation. The study subsequently defines and delves into three primary levels of interoperability between BIM and structural software: the direct native file exchange (applicable when dealing with the same commercial software providers), the direct link or bidirectional data exchange, and the utilization of the IFC (Industry Foundation Class) standard. The theoretical exploration of these levels furnishes valuable insights into their workings and implications. To validate the thesis's propositions, two comprehensive case studies are conducted. The first case assesses the potential of direct link interoperability, facilitated by add-ons or plug-ins, between the Revit BIM platform and SOFISTIK. The second case examines the viability of indirect link interoperability between the Revit BIM platform and ETAB through the application of the IFC standard. Notably, the research concludes that data exchange via this interface is both well-coordinated and efficient, underlining its reliability within the structural engineering BIM workflow. In conclusion, the findings of this thesis contribute pertinent insights into BIM's interoperability within the context of structural engineering. Moreover, the study corroborates prior research by affirming that interoperability, particularly at the direct link level, represents the most efficacious approach to facilitating seamless data communication between the Revit BIM platform and structural engineering software.