The phase transitions of AB2 oxide compound under high pressure: AB initio constant pressure study
AB2 oksit bileşiğinin yüksek basınç altındaki faz geçişleri: AB initio sabit basınç çalışması
  1. Tez No: 830025
  2. Yazar: GHARBI SALEH AHMED AL-HISHMAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHADDİN ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, AB2 türü oksit yapılardan TiO2 kristalinin tetragonal anataz (I41/amd) yapısının yüksek basınç altında faz geçişini, ab initio tekniği ve Genelleştirilmiş Gradyan Yaklaşımını (GGA) kullanarak araştırdık. Çalışmada, simülasyon programı olarak Siesta kullanılmıştır. Simülasyon sürecinde, ilk önce yapının 0 GPa basınç altında relaks olmasını sağladık ve daha sonra basınç, 10 GPa'lık artışlarla yükseltildi. Yapının simetrisinin ilk kez 40 ve 50 GPa basınçlarda değiştiği gözlemlendi. Bu yapılar, ara faz olarak C2/c ve C2/m yapılardır. Basınç 60 GPa uygulandığında, simülasyon hücresinin örgü parametrelerinde ve hacminde önemli bir değişim gözlendi ve hacimde %13 civarında bir azalma olduğu tespit edildi. Yapının KPLOT programı ile incelendiğinde, birinci dereceden faz geçişinin olduğu ve yapının ortorombik uzay grubu (Pnma) simetrisine sahip olduğu gözlemlendi. Anataz birim hücre parametreleri a=3,7806 Å, b=3,7806 Å, c=9,4997 Å ve Pnma birim hücre parametreleri de a=5,0028 Å, b=2,9265 Å, c=5,8755 Å olarak bulundu. Ek olarak, faz geçişi, Birch-Murnaghan durum denklemi kullanılarak entalpi hesaplamalarıyla belirlendi. Anataz ve Pnma basınç-entalpi grafikleri çizildiğinde, bu iki grafiğin kesiştiği nokta bize faz geçişinin olduğu değeri verdi. Bu değerin 13,5 GPa civarında olduğu görüldü. Sonuçların daha önceki deneysel ve teorik araştırmalarla uyumlu olduğu kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the phase transition of the tetragonal anatase (I41/amd) structure of the TiO2 crystal from the AB2 type oxide structures under high pressure using the ab initio technique and the Generalized Gradient Approach (GGA). The siesta simulation program was used for the simulation in this study. During the simulation process, the structure was first allowed to relax under 0 GPa pressure, and then the pressure was increased in increments of 10 GPa. It was observed that the symmetry of the structure changed for the first time at pressures of 40 and 50 GPa. These structures, C2/c and C2/m, acted as intermediate phases. When a pressure of 60 GPa was applied, significant changes were observed in the lattice parameters and volume of the simulation cell, with the volume decreasing by around 13%. When the structure was analyzed using the KPLOT program, a first-order phase transition was observed, and the structure exhibited orthorhombic space group (Pnma) symmetry. The anatase unit cell parameters were a = 3.7806Å, b = 3.7806Å, c = 9.4997Å, and the Pnma unit cell parameters were a = 5.0028Å, b = 2.9265Å, c = 5.8755Å. The phase transition was calculated from enthalpy using the Birch-Murnaghan equation of state. When the anatase and Pnma pressure-enthalpy graphs were drawn, the intersection of these two graphs indicated the phase transition point. This value was determined to be around 13.5 GPa. The results were found to be in agreement with previous experimental and theoretical research.