Tip 2 diyabetik hastalarda nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı sıklığı ve noninvaziv biyokimyasal belirteçler ile değerlendirilmesi
The frequency of nonalcoholic fatty liver disease in TYPE 2 diabetic patients and its evaluation with noninvasive biochemical markers
  1. Tez No: 713494
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BÖYÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç:Tip 2 diyabet hastalarında nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı sıklığını tespit etmek, sıklığını etkileyen faktörleri ve NAYKH tanısında kullanılabilecek noninvaziv biyokimyasal endekslerin tanısal değerini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem:Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Diyabet polikliniğinde takipli, 18 yaş üstü, Tip 2 DM tanılı, dosyalı, güncel kan tetkikleri ve abdomen USG'si olan 316 hasta dahil edildi.Diyabet dışı nedenlere bağlı karaciğer hastalığı olan, gebe olan, kronik alkol kullanımı olan, malignite tanılı, bariatrik cerrahi veya barsak rezeksiyonu öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi.Hastaların yaş, cinsiyet, diyabet süresi, VKİ değeri, FIB-4 skoru, APRI skoru, NAFLD fibrozis skoru, abdomen USG bulguları, HbA1c, TSH, total kolesterol, LDL kolesterol, trigliserit, non-HDL kolesterol, kullandığı insülin dozu, oral antidiyabetik ajan kullanımı, antihiperlipidemik ajan kullanımı değerlendirildi. Bulgular:Tip 2 DM hastalarında, USG ile saptanan NAYKH prevalansı %89.7 bulundu. Tip 2 DM tanılı, HT hastalarında NAYKH prevalansı %91.9 olarak görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim:The aim of the study, to determine the frequency of nonalcoholic fatty liver disease in type 2 diabetes patients, the factors affecting its frequency andto determine the diagnostic value of noninvasive biochemical indices that can be used in the diagnosis of NAFLD. Materials and methods:316 patients who were followed up in the Internal Medicine Diabetes Polyclinic of Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi, over the age of 18, diagnosed with Type 2 DM, followed with file, current blood tests and abdominal USG available were included. Patients with liver disease due to causes other than diabetes, pregnant, chronic alcohol use, diagnosis of malignancy, history of bariatric surgery or bowel resection were not included in the study. Patients' age, gender, duration of diabetes, BMI value, FIB-4 score, APRI score, NAFLD fibrosis score, abdominal USG findings, HbA1c, TSH, total cholesterol, LDL cholesterol, triglyceride, non-HDL cholesterol, insulin dose used, oral antidiabetic agent use, antihyperlipidemic agent use were evaluated. Results:The prevalence of NAFLD detected by USG was 89.7% in type 2 DM patients. The prevalence of NAFLD was 91.9% in patients with type 2 DM and HT.The prevalence of HT was found 75.7% in NAFLD patients with type 2 DM.