Bel ağrısı bulunan olgularda lumbosakral transizyonel vertebranın paraspinal kas adaptasyonu üzerine etkisinin radyolojik incelenmesi
Radiologic examination of the effect of lumbosacral transitional vertebrae on paraspinal muscle adaptation in patients with low back pain
  1. Tez No: 830050
  2. Yazar: RAHMİ EREN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamızda bel ağrısı bulunan olgularda, LSTV varlığının paraspinal kaslar üzerindeki etkisini radyolojik görüntüleme teknikleri ile araştırmak, LSTV anomalisi bulunan hastalarda bel ağrısı patofizyolojisinin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2021- Temmuz 2023 tarihleri arasında bel ağrısı şikayeti ile kontrastsız lomber BT incelemesi yapılan 18 yaş ve üzerindeki hastalar retrospektif olarak tarandı. LSTV'li 72 hasta ile benzer cinsiyet, yaş ve VKİ'ye sahip 72 hasta kontrol grubu olarak eşleştirilerek çalışmaya dahil edildi. LSTV'li hastalar Castellvi sınıflandırılmasına göre, ayrıca taraf bulgusuna göre sağ, sol ve bilateral grup olarak tiplendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalarda kostal faset içermeyen ilk vertebra L1 kabul edilerek Cobb açısı ve LSA ölçüldü. Hasta ve kontrol grupları için lumbosakral, L1-L4 ve lomber olarak adlandırılan segmentler belirlendi. 3D slicer programı kullanılarak belirlenen segmentlerdeki paraspinal (ES+MF) kasların ve psoas kaslarının segmentasyonu yapılarak 3 boyutlu volümetrik veriler elde edildi. Eşik aralıkları -190 HU ve -30 HU değerlerine ayarlanarak kas lifleri ile kas içi yağın ayrımı sağlandı. Ölçüm yapılan her bir kas için: toplam kas hacmi, kasın içerdiği yağ hacmi, yağsız kas hacmi elde edildi. Olgu ve kontrol gruplarının cinsiyete göre dağılımları Pearson ki-kare testiyle, sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirildi. Normal dağılıma uygun iki bağımsız grup karşılaştırmalarında Student-t testi; 3 ve daha fazla grup ortalamalarının karşılaştırılmasında One-Way ANOVA testi uygulandı. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygun olmaması durumunda iki bağımsız grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney u testi; 3 ve daha fazla grup karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis H testi uygulandı. Post-hoc analizlerde Bonferroni düzeltmesi uygulanarak ikili karşılaştırmalar yapıldı. Verilerin giriş ve analizi SPSS v24.0 kullanılarak yapılmış olup istatiksel anlamlılık düzeyi p0,05). L1-L4 segment düzeyinde sol psoas kasının içerdiği yağ miktarı, kontrol grubuna kıyasla LSTV'li grupta istatistiksel olarak anlamlı seviyede daha yüksek bulunmuştur (p=0,023).
Özet (Çeviri)
Aim: The goal of our study was to investigate the impact of Lumbosacral Transitional Vertebra (LSTV) on paraspinal muscles in patients with lower back pain using radiological imaging techniques. We aimed to contribute to the understanding of the pathophysiology of back pain in patients with LSTV anomalies. Materials and Methods: Patients aged 18 and over who underwent non-contrast lumbar CT scans due to back pain between January 2021 and July 2023 were retrospectively reviewed. 72 patients with LSTV were matched with a control group of 72 patients with the same on gender, age and BMI. LSTV patients were classified according to Castellvi classification and further categorized based on side as right, left, or bilateral. In included patients, the first vertebra without a costal facet was considered as L1 and Cobb angle and LSA were measured. Lumbosacral, L1-L4, and lumbar segments were defined for both patient and control groups. Using the 3D slicer program, segmentation of paraspinal (ES+MF) muscles and psoas muscles was done in the defined segments to obtain three-dimensional volumetric data. Threshold ranges were set to -190 HU and -30 HU to differentiate between muscle fibers and intramuscular fat. For each muscle measured, total muscle volume, fat volume within the muscle and fat-free muscle volume were obtained. The distribution of case and control groups by gender was evaluated with the Pearson chi-square test, the normality of continuous variables was assessed with the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. The Student-t test was used for comparisons of normally distributed independent groups; One-Way ANOVA was applied for comparisons of three or more group means. If continuous variables did not follow a normal distribution, the Mann-Whitney U test was used for two independent group comparisons; Kruskal-Wallis H test was applied for comparisons of three or more groups. Post-hoc analyses were conducted using Bonferroni correction for pairwise comparisons. Data input and analysis were performed using SPSS v24.0, with a significance level set at p0.05). The fat content in the left psoas muscle at the L1-L4 segment level was statistically significantly higher in the LSTV group compared to the control group (p=0.023).