Sı̇gara kullanımının serum osmolalı̇tesı̇ vekardı̇yovasküler rı̇sk düzeyı̇ne etkı̇si
The effect of smoking on serum osmolality and cardiovascular risk level
- Tez No: 830049
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET GİRİŞ Kardiyovasküler hastalıklar, tüm dünyada enfeksiyon hastalıkları hariç tutulduğunda en önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Bu nedenle kardiyovasküler hastalıkların maliyet etkin belirteçlerle önceden öngörülebilmesi hastaların beklenen yaşam ümidinin artırılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Serum osmolalitesi ise birinci basamakta sık bakılan, ölçümü kolay, maliyet etkin bir belirteç olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigara kullanımının ise kardiyovasküler morbidite ve mortalite riskini artırdığı bilinen bir gerçektir. Bu çalışmamızda amacımız, örneklem grubumuzun serum osmolaliteleri ve SCORE kardiyovasküler risk skorları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını hesaplamak ayrıca sigara kullanan, kullanıp bırakalı üzerinden bir yıl geçmiş ve hiç sigara kullanmamış hasta gruplarımızda serum osmolalitelerinin nasıl farklılık gösterdiğini de değerlendirmektir. MATERYAL-METOT Araştırmaya İstanbul Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Aile hekimliği ve Sigara bıraktırma polikliniklerine başvuran son 6 ayda yapılmış tetkiklerde (Na, K, Üre, Kreatinin, Glukoz, LDL, HDL, Total kolesterol, trigliserit ) bakılmış olan, 40 yaş üzeri gönüllü, çalışma için onamı alınmış, kooperasyon ve oryantasyonu yeterli, dışlama kriterlerinden herhangi birine sahip olmayan 120 gönüllü dahil edildi. Gönüllülerin yaş, cinsiyet, boy, kilo, bel çevresi, kan basıncı, günlük su tüketimleri, aile kardiyovasküler hastalık risk öyküsü, hipertansiyon mevcudiyeti, sigara kullanma durumu ve kaç paket yıl sigara tüketildiği soruldu. Serum osmolalitesi ve SCORE kardiyovasküler risk skoru bu bilgiler ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION Cardiovascular diseases, excluding infectious diseases, are the most important cause of mortality and morbidity all over the world.Accordingly, predicting cardiovascular diseases with cost-effective markers is crucially important in terms of increasing the expected life expectancy of patients. Serum osmolality emerges as an easy to measure, and cost-effective marker that is frequently used in primary care.It is a known fact that smoking increases the risk of cardiovascular morbidity and mortality.In thisstudy, our aim isto calculate whether there is a significant relationship between the serum osmolality and the SCORE cardiovascular risk scores of the sample group, and further evaluate how serum osmolality differs in our patient groups who smoke, one year has passed since they quit, and have never smoked. METHODOLOGY For the study, 120 volunteers over 40 years of age, who applied to the Istanbul Cemil Taşçıoğlu City Hospital Family Practice and Smoking Cessation Polyclinics, had their NA, K, ürea, Creatinine, Glucose, LDL, HDL, Total Cholesterol, Triglyceride values checked in the last 6 months, gave consent, had sufficient cooperation and orientation, and did not meet any of the exclusion criteria were included. Volunteers were asked about age, gender, height, waist circumference, blood pressure, daily water consumption, family history of cardiovascular disease risk, presence of hypertension, smoking status and how many packs of cigarettes they smoked a day for how many years. Serum osmolality and SCORE cardiovascular risk score were calculated with these information. RESULTS In the study, a quite weak positive correlation was found between height, weight and urea levels and the SCORE point, and a weak positive correlation was found with creatinine. (p1=0,032, r1=0,193; p2=0,025, r2=0,202; p3=0,003, r3=0,003; p4