Composite hydrogels for drug delivery
İlaç dağıtımı için kompozit hidrojeller
- Tez No: 830061
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÜLKER DEMİR, YRD. DOÇ. DR. GENADA SİNANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Hidrojeller, yüksek su içeriğine sahip çapraz bağlı üç boyutlu polimer ağlardır. biyolojik sıvı emme kapasitesi. Organik veya sentetik olabilirler. Onlar nedeniyle biyouyumluluk ve biyobozunma potansiyeli, hidrojeller gelecek vaat eden bir çeşitli ilaçların teslimi için malzemeler. Bu çalışmanın rasyoneli, bir romanın geliştirilmesidir. model ilaç olarak parasetamol kullanan bir ilaç dağıtım sistemi olarak test edilen kompozit hidrojel. İçinde Bu bağlamda, doğal sodyum aljinat ve kompozit hidrojeller (sodyum aljinat ve selüloz) sentezlenir. Bu hidrojeller daha sonra karakterize edilir, ortalama ağırlıkları ve boyutlar ölçülür ve farklı pH'larda şişmeleri analiz edilir. Üstelik, sentezlenen hidrojeller parasetamol ile yüklenir ve bu ilacın PBS çözeltisi içinde salınması gerçekleştirdi. Bu çalışma sonucunda sentezlenen sıvının şişmesi gösterilmiştir. hidrojeller pH değişiminden etkilenmiştir. Ayrıca sodyumdaki ilaç yükleme miktarı aljinat, kompozit hidrojellerde yüklenen miktardan daha düşüktü. İlaç salımları incelendi salma ortamında sabit bir ilaç konsantrasyonu elde edilene kadar farklı zaman aralıklarında. Doğal hidrojellere kıyasla kompozit hidrojellerde ilaç salım hızının yüksek olduğu bulunmuştur. Gözenekli malzeme şiştiğinde, ilaç salım hızı şişme ile ilişkilendirilebileceğinden daha fazla, gözenekleri büyür ve bu da daha yüksek salınım oranlarına yol açar.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are cross-linked three-dimensional polymer networks that have a high water or biological fluid absorption capacity. They may be organic or synthetic. Due to their biocompatibility and potential for biodegradation, hydrogels represent a promising class of materials for delivery of various drugs. The rational of this study is the development of a novel composite hydrogel, testing as a drug delivery system using paracetamol as the model drug. In this regard, native sodium alginate and composite hydrogels (composed of sodium alginate and cellulose) are synthesized. These hydrogels are then characterized, their average weight and dimensions are measured and their swelling at different pHs are analysed. Furthermore, synthesized hydrogels are loaded with paracetamol and the release of this drug in PBS solution was performed. As a result of this study, it was shown that the swelling of the synthesized hydrogels was affected by the variation of pH. Moreover, the amount of drug loading in sodium alginate was lower than the amount loaded in composite hydrogels. Drug releases were examined on different time intervals until a constant drug concentration in the release medium is achieved. Drug release rate was found to be high in composite hydrogels as compared to native hydrogels. As the rate of drug release can be correlated with swelling, when the porous material swells more, its pores get bigger leading to greater release rates.