𝑒-yerel kapalı ve 𝑎-yerel kapalı kümeler üzerine
On e-locally closed and a-locally closed sets
- Tez No: 830071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD ÖZKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2008 yılında Ekici tarafından tanımlanan e-açık ve a-açık küme kavramları aracılığıyla tanımlanan e-yerel kapalı ve a-yerel kapalı küme kavramlarını tanıtmak ve bu kavramların birtakım özelliklerini çalışmaktır. Ayrıca, bu kavramlara ilişkin birçok karakterizasyon ve bazı temel sonuçlar elde edilmiştir. Tanımlanan kavramlar ile literatürde yer alan bazı yerel kapalı küme türleri arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Son olarak, e-yerel kapalı ve a-yerel kapalı küme kavramları yardımıyla tanımlanan bazı fonksiyon türlerinin temel özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to introduce the concepts of e-locally closed and a-locally closed sets by utilizing the concepts of e-open and a-open sets defined by Ekici in 2008 and to study some properties of these concepts. In addition, many characterizations and some basic results related to these concepts have been obtained. The relationships between the defined concepts and some locally closed set types in the literature are revealed. Finally, the fundamental properties of some function types defined with the help of e-locally closed and a-locally closed set concepts are investigated.