Farklı kompozit materyallerinin dönüşüm derecelerinin farklı zaman periyotlarında açığa çıkan artık monomer miktarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of conversion degrees of different composite materials on the amount of residual monomer released at different time periods
  1. Tez No: 830070
  2. Yazar: BURCU BARAN KILIÇKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL YILDIRIM BİLMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı beş farklı kompozit materyalin dönüşüm derecelerini ve farklı zaman periyotlarında salınan artık monomer miktarını değerlendirmektir. Ayrıca dönüşüm derecesi ile artık monomer miktarı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda beş farklı dental kompozit rezin materyali kullanılmıştır. Bu kompozit rezinler GC G-aenial (GC, Tokyo, Japonya), Tokuyama Omnichroma (Tokuyama, Japonya), Kuraray performans pro (Kuraray, Japonya), 3M Filtek universal (3M Espe, ABD), Dentsply Ceram x universal (Dentsply, De Trey, Konstanz, Almanya)' dır. Örnek kompozit rezinler 5 mm çap 2 mm derinliğinde metal kalıplara yerleştirilerek Valo LED Cordless (Ultradent, ABD) ışık kaynağı kullanılarak polimerize edildi (n=5). Dönüşüm dereceleri, ATR-FTIR spektrumları FTIR-IR-AFFINITY cihazı ile (SHIMADZU) ölçüldü. Kompozitlerden Bis-GMA, UDMA, TEGDMA, HEMA salınımları 10. dk, 1. saat, 1. gün, 7. gün, 30. gün zaman periyotlarında HPLC sistemi (SHIMADZU, TOKYO, JAPONYA) ile tamamlandı. Çalışmada elde ettiğimiz bulguların istatistiksel analizi SPSS Statistics 22 programı ile tamamlandı. Gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis, farklılığa neden olan grubun tespitinde Dunn's testi kullanıldı. Farklı zaman periyotlarındaki artık monomer miktarlarında görülen değişimin değerlendirilmesinde Friedman Testi ve post hoc karşılaştırmalarında Wilcoxon işaret testi kullanıldı. Parametreler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon analizi kullanıldı. Anlamlılık p0.05).
Özet (Çeviri)
İntroduction and Aim: The aim of this study is to evaluate the degree of conversion of five different composite materials and the amount of residual monomer released at different time periods. In addition, it is aimed to evaluate the relationship between the degree of conversion and the amount of residual monomer. Materials and Method: Five different dental composite resins were used in this study. These composite resins are GC G-aenial (GC, Tokyo, Japan), Tokuyama Omnichroma (Tokuyama, Japan), Kuraray performance pro (Kuraray, Japan), 3M Filtek universal (3M Espe, USA), Dentsply Ceram x universal (Dentsply, De Trey, Konstanz, Germany). Sample composite resins were placed in metal molds with a diameter of 5 mm and a depth of 2 mm and polymerized using Valo LED Cordless (Ultradent, USA) light source. (n=5) Conversion degrees, ATR-FTIR spectra were measured with the FTIR-IR-AFFINITY device (SHIMADZU). The releases of Bis-GMA, UDMA, TEGDMA, HEMA from the composites were completed with the HPLC system (SHIMADZU, TOKYO, JAPAN) in the time periods determined as 10th min, 1st hour, 1st day, 7th day, 30th day. Statistical analysis of the findings obtained in the study was completed with the SPSS Statistics 22 program. Kruskal Wallis was used for comparisons between groups, and Dunn's test was used to determine the group that caused the difference. Friedman test was used to evaluate the change in residual monomer amounts in different time periods and Wilcoxon sign test was used for post hoc comparisons. Spearman's rho correlation analysis was used to examine the relationships between the parameters. Significance was evaluated at the p0.05).