Polistirene gömülü bor dipirometan hibrit nanofiberlerin hazırlanması, karakterizasyonu ve özelliklerinin incelenmesi
Preparation, characterization, and investigation of properties of polystyrene-embedded boron dipyrromethene hybrid nanofibers
  1. Tez No: 830092
  2. Yazar: ZEHRA YAMAK KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYEMİN ÇOŞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Elektro eğ􀵴rme nanof􀵴berler􀵴n elde ed􀵴lmes􀵴nde bas􀵴t, yaygın ve çok yönlü b􀵴r tekn􀵴kt􀵴r. Bu 􀵴şlem, pol􀵴mer çözelt􀵴s􀵴n􀵴 besleme ün􀵴tes􀵴ne konulup, metal 􀵴ğne ucu 􀵴le toplayıcı yüzey arasında b􀵴r elektr􀵴ksel alan oluşturulması temel􀵴ne dayanarak Taylor kon􀵴s􀵴 üzer􀵴ndek􀵴 yüzey ger􀵴l􀵴m􀵴n􀵴 aşıp b􀵴r pol􀵴mer jet oluşturmaktadır. Jet􀵴n toplayıcı yüzey􀵴ne 􀵴let􀵴m􀵴 esnasında uygulanan dış elektrostat􀵴k çek􀵴m alanı 􀵴le jet 􀵴çer􀵴s􀵴ndek􀵴 yüzey yükler􀵴n􀵴n 􀵴t􀵴c􀵴 kuvvetler􀵴 arasında meydana gelen etk􀵴leş􀵴mler jet 􀵴ç􀵴ndek􀵴 pol􀵴mer z􀵴nc􀵴rler􀵴n􀵴n ger􀵴lmeler􀵴n􀵴 sağlayarak nanof􀵴ber olarak adlandırılan çok küçük çaplara sah􀵴p f􀵴berler􀵴n oluşturulmasını sağlamaktadır. Bu tez kapsamında, pol􀵴st􀵴rene gömülü bor d􀵴p􀵴rometan h􀵴br􀵴t nanof􀵴berler􀵴 elektro eğ􀵴rme tekn􀵴ğ􀵴yle hazırlanarak, karakter􀵴zasyonu, ant􀵴bakter􀵴yel ve fotokatal􀵴t􀵴k özell􀵴kler􀵴n􀵴n 􀵴ncelenmes􀵴 amaçlandı. Bu kapsamda, nanof􀵴berler􀵴n üret􀵴m􀵴 􀵴ç􀵴n toks􀵴k olmayan, b􀵴yoloj􀵴k olarak parçalanab􀵴len ve t􀵴car􀵴 olarak satın alınan b􀵴r pol􀵴mer olan Pol􀵴st􀵴ren (PS) 􀵴le bas􀵴t ve çok yönlü b􀵴r tekn􀵴k olan elektro eğ􀵴rme tekn􀵴ğ􀵴 kullanıldı. İlk olarak, homojen PS nanof􀵴ber üretmek 􀵴ç􀵴n elektro eğ􀵴rme parametreler􀵴 opt􀵴m􀵴ze ed􀵴ld􀵴. Üret􀵴len nanof􀵴berler FT-IR, SEM, EDX ve TGA yöntemler􀵴yle karakter􀵴ze ed􀵴ld􀵴. Daha sonra nanof􀵴berlere katkılanacak C2 ve C6 poz􀵴syonlarında 􀵴yot atomu 􀵴çeren BODIPY (2) türev􀵴 sentezlend􀵴. Sentezlenen b􀵴leş􀵴ğ􀵴n yapısı FT-IR, Kütle, 1HNMR, 13C-NMR ve UV-V􀵴s spektrometreler􀵴 􀵴le aydınlatıldıktan sonra, elektro eğ􀵴rme proses􀵴 önces􀵴 ve elektro eğ􀵴rme proses􀵴 sonrasında olmak üzere 􀵴k􀵴 farklı tekn􀵴kle b􀵴rleşt􀵴r􀵴lerek h􀵴br􀵴t PS nanof􀵴berler hazırlandı. Hazırlanan tüm ürünler􀵴n yapıları FTIR, TGA, EDX ve SEM yöntemler􀵴 􀵴le karakter􀵴ze ed􀵴ld􀵴. Bu çalışmada ayrıca katkılandırılmamış PS nanofiberin ve 2 bileşiği ile katkılandırılan hibtit nanofiberlerin Rhodamine B (Rh B) bozunma sürecindeki fotokatalitik aktiviteleri ve farklı bakter􀵴ler􀵴nde oluşturduğu büyüme 􀵴nh􀵴b􀵴syonu S. aureus ve E. col􀧻 suşları kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrospinning is a prevalent technique for creating nanofibers. It involves the application of an electric field to a polymer solution, forming a polymer jet. The interaction between the electrostatic attraction and surface charges inside the jet stretches the polymer chains, resulting in nanofibers—ultra-thin fibers with minuscule diameters. Within this thesis, it was aimed to prepare and characterize polystyrene embedded boron dipyrromethane hybrid nanofibers via electrospinning technique, and investigate their antibacterial and photocatalytic properties. In this context, Polystyrene (PS), a non-toxic, biodegradable, and commercially available polymer was used for producing nanofibers using the straightforward and multifaceted technique of electrospinning. Initially, the electrospinning parameters were optimized to produce homogenous PS nanofibers. The produced nanofibers were characterized by FT-IR, SEM, EDX, and TGA methods. Afterwards, a BODIPY (2) derivative containing an iodine atom at C2 and C6 positions to be added to the nanofibers was synthesized. After the structure of the synthesized compound was elucidated with FT-IR, Mass, 1H-NMR, 13C-NMR, and UV-Vis spectrometers, hybrid PS nanofibers were prepared by combining two different techniques before and after the electrospinning process. The structures of all prepared products were characterized with FTIR, TGA, EDX, and SEM methods. This study also investigated the photocatalytic activities in Rhodamine B (Rh B) degradation process and growth inhibition caused in different bacteria of unmodified PS nanofiber and hybrid nanofibers modified with 2 compounds using S. aureus and E. coli strains.