Farklı yapıştırma simanları ile simante edilmiş paslanmaz çelik kronlarda mikrosızıntı değerlerinin in vitro olarak karşılaştırılması
In vitro comparison of microleakage values of stainless steel crowns cemented with different luting cements
- Tez No: 830091
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE BOLGÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Giriş ve amaç: Kronların uzun vadeli klinik başarısı için yapıştırma simanlarının hem restorasyon materyaline hem de uygulanacak dişe sağlam bir şekilde bağlanabilmesi gerekmektedir. Paslanmaz çelik kron simantasyonunda birçok siman kullanılmaktadır. Kron simantasyonu için seçilen yapıştırma simanı, kron kenarları etrafında mikrosızıntı olasılığını azaltabilen optimum marjinal sızdırmazlık oluşturmada büyük role sahiptir. Bu araştırmada, süt azı dişlerde, farklı tip yapıştırma simanları kullanılarak simante edilmiş paslanmaz çelik kronların mikrosızıntı düzeylerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu in vitro çalışmada 102 adet çürüksüz süz azı dişi kullanıldı. Tüm örnekler aynı klinisyen tarafından paslanmaz çelik kron uygulaması için gerekli standart preparasyon tekniklerine tabi tutuldu. Her grupta dişler, farklı yapıştırma malzemeleri kullanılarak simante edilip aşağıdaki gibi alt gruplara ayrıldı (her bir grup için n = 17): Grup 1 geleneksel cam iyonomer siman (Fuji 1,GC, Tokyo, Japonya), grup 2 rezin modifiye cam iyonomer siman (Fuji Plus, GC, Tokyo, Japonya), Grup 3 self polimerize edilmiş dual cure rezin siman (Panavia F 2.0 adeziv rezin siman, Kuraray, Okayama, Japonya), Grup 4 ışıkla polimerize edilmiş dual cure rezin siman (Panavia F 2.0 adeziv rezin siman, Kuraray, Okayama, Japonya), Grup 5 self polimerize edilmiş dual cure rezin siman (Panavia Sa Cement Universal self adeziv rezin siman, Kuraray, Okayama, Japonya), Grup 5 ışıkla polimerize edilmiş dual cure rezin siman (Panavia Sa Cement Universal self adeziv rezin siman, Kuraray, Okayama, Japonya). Üretici firmanın önerileri dikkate alınarak yapılan simantasyon işlemi sonrası tüm kronlara, eşit bir ısırma basıncını simüle etmek amacıyla bir yükleme aparatı ile aksiyel olarak 10 dakika süreyle 5 kg'lık yük uygulandı. Örneklere 5˚C ile 55˚C'de bekleme süresi 30 sn ve transfer zamanı 10 sn olacak şekilde 1000 kez termal siklus uygulandı. Örnekler karanlık bir ortamda, 1M gümüş nitrat solüsyonunda 6 saat süreyle bekletildi. Sonrasında 12 saat süreyle floresan ışık altında bir indirgen banyo solüsyonu içinde bekletildi. Örneklerden bukkolingual yönde paralel 3 kesit alındı. Her kesitin dijital görüntüleri, 20 büyütmede bir steromikroskop altında elde edildi. Bukkal ve lingual yüzeylerdeki boya penetrasyon derinliği iki bağımsız gözlemci tarafından skorlandı. Her gruptan seçilen birer diş termal siklusu takiben ayrıldı ve SEM ile incelendi. Verilerin analizi için Student-t ve Mann Whitney U testleri ile birlikte Kruskal Wallis ve Bonferroni düzeltmeli (0,05/15=0,0033) Mann Whitney U testi kullanıldı. Bulgular: En yüksek mikrosızıntı değerleri Fuji 1'de gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: For the long-term clinical success of crowns, luting cements must be able to bond securely to both the restoration material and the tooth to be applied. Many cements are used in the cementation of stainless steel crowns. The luting cement chosen for crown cementation plays a major role in creating optimal marginal sealing that can reduce the possibility of microleakage around the crown edges. In this study, it was aimed to comparatively evaluate the microleakage levels of stainless steel crowns cemented using different types of luting cements in primary molars. Materials and Methods: A-hundred-two caries-free molars were used in this in vitro study. All specimens were subjected to the standard preparation techniques required for the application of stainless steel crowns by the same clinician. In each group, the teeth were cemented using different bonding materials and subdivided as follows (n = 17 for each group): Group 1 conventional glass ionomer cement (Fuji 1,GC, Tokyo, Japan), group 2 resin modified glass ionomer cement ( Fuji Plus, GC, Tokyo, Japan), Group 3 self-cured dual cure resin cement (Panavia F 2.0 adhesive resin cement, Kuraray, Okayama, Japan), Group 4 light-cured dual cure resin cement (Panavia F 2.0 adhesive resin cement) , Kuraray, Okayama, Japan), Group 5 self-cured dual cure resin cement (Panavia Sa Cement Universal self-adhesive resin cement, Kuraray, Okayama, Japan), Group 5 light-cured dual cure resin cement (Panavia Sa Cement Universal self-adhesive resin cement, Kuraray, Okayama, Japan). After the cementation process, which was carried out taking into account the recommendations of the manufacturer, a load of 5 kg was applied axially for 10 minutes to all crowns with a loading apparatus to simulate an equal bite pressure. The samples were thermal cycled 1000 times at 5˚C to 55˚C with a waiting time of 30 seconds and a transfer time of 10 seconds. The samples were incubated in a 1M silver nitrate solution for 6 hours in a dark environment. Afterwards, it was kept in a photo developing solution exposed to fluorescent light for 12 hours. Three parallel sections were taken from the specimens in the buccolingual direction. Digital images of each section were acquired under a stereomicroscope at 20 magnification. Dye penetration depth on the buccal and lingual surfaces was scored by two independent observers. One tooth selected from each group was separated following the thermal cycle and examined by SEM. For the analysis of the data, Student-t and Mann Whitney U tests were used together with the Kruskal Wallis and Bonferroni corrected (0.05/15=0.0033) Mann Whitney U test. Results: The highest microleakage values were observed in Fuji 1.