Popüler romancı olarak Ziya Şakir
Ziya Şakir as a popular novelist
  1. Tez No: 830097
  2. Yazar: MELİKE ERDURCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN MELİH ERZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Cumhuriyet döneminin önemli yazarlarından biri olan Ziya Şakir, popüler bir romancıdır. Aynı zamanda bir tarihçidir ve bu özelliğini de kaleme aldığı tarihî romanlarına yansıtır. Sadece roman yazmamış; biyografi ve senaryo türünde de eserler kaleme almıştır. Ancak maddi sıkıntılar sebebiyle popüler romanlar yazmaya başlaması; onun“popüler romancı”olarak anılmasına ve bu şekilde tanınmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın ilk bölümünde Ziya Şakir'in hayatına ve edebî kişiliğine yer verilmiş olup ikinci bölümde hem tarihî hem de popüler romanlarından oluşan yirmi dört adet romanı tahlil edilmiştir. Romanlarının tahlili; özet, olay örgüsü, şahıslar kadrosu, zaman, mekân ve –ihtiyaç duyulan eserlerde- dil ve anlatım olarak yapılmıştır. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde ise; tahlil edilen romanlar tematik yönden incelenmiştir. Son olarak ekler kısmında Ziya Şakir'in kendisine, ailesine ve bazı eserlerinin kapak fotoğraflarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ziya Şakir, who is one of the important writers of the Republican era, is a popular novelist. At the same time, he is a historian and reflects this feature in his historical novels. He didn't just write novels; also wrote works in the genre of biography and screenplay. Nevertheless, due to financial difficulties, he started to write popular novels; This led to him being referred to as a“popular novelist”and known as such. In the first part of this study, Ziya Şakir's life and literary personality are included, and in the second part, twenty-four novels consisting of both historical and popular novels are analyzed. Analysis of his novels includes summary, plot, cast of characters, time, place and – in the works needed – language and expression. In the third and final part of our study; analyzed novels were examined thematically. Finally, Ziya Şakir himself, his family and the cover photos of some of his works are included in the attachments.