Predicting first-degree relationships from ancient samplesusing deep neural networks
Antik örneklerde birinci derece akrabalık tiplerini derin öğrenme ile tahmin etmek
  1. Tez No: 830099
  2. Yazar: MERVE NUR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Antik örneklerden elde edilen genom verilerini kullanarak bireyler arasındaki genetik ilişkiyi tahmin etmek son derece önemlidir; ancak neredeyse tüm mevcut araçlar yalnızca birinci, ikinci ve üçüncü derece ilişki kategorileri arasında ayrım yapar. Birinci derece ilişkilerin sınıflandırılması, geçmişteki kültürel uygulamaların araştırılması için büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, Evrişimsel Sinir Ağları kullanarak birinci derece ilişkilerin iki türü olan ebeveyn-çocuk ve kardeş çiftlerini ayırt etmek amaçlanmaktadır. Antik örnekler çoğunlukla düşük sayıda ortak SNP (tek nükleotid polimorfizmi) paylaştıkları için, bu ayırma işlemi son derece zordur. Bu çalışma, msprime popülasyon genetik simülatörü ve PedSim soy ağacı simülatörünü kullanarak gerçekçi bir demografik senaryo altında kardeş ve ebeveyn-çocuk çiftleri simüle ederek başlamaktadır. İkinci olarak, Gargammel yazılımını kullanarak antik DNA benzeri NGS (yüksek yoğunluklu dizileme) verileri üretilmiştir. Ardından, bireylerin genomları arasındaki uyumsuzluk oranı kullanılarak, 200 SNP içeren genomik pencerelerde akrabalık katsayısı (r), yani belirli bir lokustaki iki alelin aynı atadan gelme olasılığı tahmin edilmiştir. r değerleri için iki boyutlu gruplandırma yapılmış ve her çift için elde edilen sabit uzunluktaki vektörler kullanılarak bir Evrişimsel Sinir Ağı modeli eğitilmiştir. Model, ebeveyn-çocuk, kardeş çiftleri ve akraba olmayan çiftler arasında ortak olan farklı SNP sayıları senaryolarına göre test edilmiş ve 50,000, 20,000, 10,000, 5,000 ve 1,000 SNP paylaşan çiftler için sırasıyla 1, 0.98, 0.89, 0.86 ve 0.62 makro ortalama F1 skoru elde edilmiştir. Bu çalışma, Evrişimsel Sinir Ağı modeli kullanarak düşük verili antik genomlarda birinci derece ilişkiler arasındaki ayrım yapabilme yeteneğini ortaya koymakta ve bu alandaki gelecekteki araştırmalara temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Estimating genetic relatedness between individuals using genomic data from ancient samples is of utmost importance; nonetheless, almost all current tools only distinguish between first, second, and third-degree relationship categories. The ability to distinguish between these two first-degree relationship categories is vital for investigating long-gone cultural practices. This study aims to differentiate between parent-offspring and sibling pairs using a Convolutional Neural Network (CNN) model in low-coverage ancient genomes. This study began by simulating founders using the population genetic simulator msprime and the pedigree simulator PedSim to create sibling and parent-offspring pairs under realistic demographic scenarios. Then, ancient DNA simulation was applied to obtain NGS (Next Generation Sequencing) reads similar to ancient genome reads by using Gargammel software. Next, using the mismatch rate, the coefficient of relatedness (r) was estimated across genomic windows containing 200 SNPs, i.e., the probability that two alleles at a given locus are identical by descent. Two-dimensional binning was applied on r values, and a CNN model was trained using the resulting fixed-length vectors for each pair. The model was tested under scenarios of different numbers of shared SNPs between parent-offspring, sibling, and unrelated pairs and achieved 1, 0.98, 0.89, 0.86, and 0.62 macro-average F1 scores for pairs sharing 50,000, 20,000, 10,000, 5,000, and 1,000 SNPs, respectively. This study demonstrates the potential for applying deep artificial neural network models to differentiate between first-degree relationships in low-coverage ancient genomes precisely and provides a foundation for future research in this field.