Volatility and return spillovers between sectors in Turkish stock market
Türkiye hisse senedi piyasasında sektörler arası volatilite ve getiri yayılımları
- Tez No: 830098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 19
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye Hisse Senedi Piyasası'nda sektörler arasındaki volatilite yayılımlarını ve getiri yayılımlarını ölçmektir. Diebold ve Yılmaz modelini kullanıyoruz ve vektör otoregresif (VAR) modellerden türetilen varyans ayrıştırmalarına odaklandık. Bu model sektörler arasındaki yayılma etkisini birleştirmemize olanak sağlamaktadır. Bazı durumlarda beklentilerin tam tersi sonuçlarla karşılaştık. Önceki araştırmalar, bazı bölgesel volatilite değişimleri ve getiri değişimlerinin sonuçlarını analiz etmektedir. Bu çalışmamızda, borsanın hangi durumlardan etkilendiğini ve diğer sektörel değişimler ve BIST ile ilişkisinin ne olduğunu göstermeye çalıştık. Türkiye Hisse Senetleri Piyasasında, Ocak 2004'ten Ekim 2014'e kadar olan dönemde volatilite yayılımı ve getiri yayılımını inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
The objective of this paper is to measure volatility spillovers and returns spillovers between sectors in Turkish Stock Market. We use Diebold and Yilmaz model and we focued on variance decompositions that are derived from vector autoregressive (VAR) models. This model allows us to combine spillover effect between sectors. In some cases we have seen different results opposite to the expectations. Previous researches analyzes the results some regional volatility changes and return changes. In this paper, we have tried to show in which cases stock market are affected and what is the relationship with other sectoral changes and BIST. We examine volatility spillover and return spillover over the period from January 2004 to October 2014 in Turkish Stock Market.