Trombosit sayısının dalak çapına oranının, alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığında ciddi fibrozis ve sirozu öngörmede non-invaziv bir belirteç olarak doğruluğunun araştırılması
Investigating the accuracy of the ratio of platelet count to spleen diameter as a NON-invasive predictor of severe fibrosis and cirrhosis in NON-alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 793518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı, metabolik sendrom ve obezitenin artması ile birlikte dünya genelinde kronik karaciğer hastalığı ve hepatosellüler karsinomun en sık nedenlerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenle hastalığın tanısı giderek daha önemli bir hale gelmektedir. NAFLD'da fibrozis derecesini öngörmede ilk önerilen test FİB-4 skorudur. Biz de trombosit sayısı/dalak çapı oranının FİB-4 skoru ile karşılaştırıldığında fibrozisi öngörmedeki başarısını araştıran bir çalışma yaparak, bu oranının alternatif bir noninvaziv yöntem olarak kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvuran, 2018-2022 yılları arasında herhangi bir nedenle batın USG çekilen ve USG'de hepatosteatoz saptanan 1098 hasta retrospektif olarak hastane nucleus sisteminden tarandı. USG'de dalak boyutları belirtilen ve kanda yine herhangi bir nedenle aynı tarihe ait ALT, AST ve trombosit sayısı bakılanlar çalışmaya dahil edilerek örneklem büyüklüğü belirlendi. Hepatik steatozun otoimmün hepatit, Wilson, alkolik hepatit, kronik viral hepatitler gibi diğer nedenleri, splenomegali yapan hastalıklar, 18 yaş altındaki hastalar ve splenektomili hastalar çalışma dışında bırakıldı. Kriterleri karşılayan 201 hasta çalışmaya dahil edildi. Her hastanın FİB-4 skoru ve PLT sayısı/dalak çapı oranı hesaplandı. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) ve MedCalc 14 programları ile yapıldı. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov testiile değerlendirildi. Nümerik değişkenler ortalama±standart sapma, kategorik değişkenler frekans (yüzde) olarak verildi. Nümerik değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile değerlendirildi. Kesim noktasını belirlemek için ROC analizi yapıldı. Uyum analizi için Kappa katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Non-alcoholic fatty liver disease has become one of the most common causes of chronic liver disease and hepatocellular carcinoma worldwide, with the increase in metabolic syndrome and obesity. Therefore, the diagnosis of the disease is becoming more and more important. The first recommended test to predict the degree of fibrosis in NAFLD is the FIB-4 score. We aimed to evaluate the use of this ratio as an alternative noninvasive method by conducting a study investigating the success of the platelet count/splenic diameter ratio in predicting fibrosis when compared to the FIB-4 score. Materials and Methods: 1098 patients who applied to Kocaeli University Research and Application Hospital, underwent abdominal USG for any reason between 2018-2022 and were found to have hepatosteatosis on USG were retrospectively scanned from the hospital nucleus system. The sample size of these patients was determined by including those whose spleen dimensions were determined on USG and ALT, AST and platelet counts of the same date were measured in the blood for any reason. In our study, other causes of hepatic steatosis such as autoimmune hepatitis, Wilson, alcoholic hepatitis, chronic viral hepatitis, splenomegaly Diseases, patients under the age of 18 and patients with splenectomy were excluded from the study. 201 patients who met the criteria were included in the study. Each patient's FIB-4 score and PLT number/splenic diameter ratio were calculated. Statistical analysis was performed with IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) and MedCalc 14 programs. Normal distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov test. Numerical variables were given as mean±standard deviation, and categorical variables were given as frequency (percentage). Relationships between numerical variables were evaluated with Spearman correlation analysis. ROC analysis was performed to determine the cutoff point. Kappa coefficient was used for concordance analysis.