Konvensiyonel takım tezgahlarının bilgisayar yardımıyla kontrolu
- Tez No: 8301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
m Bu çalışmada, konvensîyone 1 bir takım tezgahının bilgisayar kontrollü hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, mevcut bir torna tezgahı üzerinde gerekli değişikler yapılarak, iki adet Alternatif Akım Motoru, tezgahın tablasını kontrol için kullanılmıştır. Tezgah üzerine, motor sürücü devreleri ve bilgisayarın bağlanmasıyla, torna tezgahının bilgisayarla kontrollü hale dönüştürülmesi işlemi tamamlanmıştır. Daha sonra iki adet adım motoru ve sürücü devresinin de sisteme eklenmesiyle birbirinden bağımsız dört motorun da bilgisayardan gönderilen değerlere göre hareket etmesi sağlanmıştır. Çalışmanın bu aşamasında, sadece iki AC motor torna tezgahına adapte edilmiş ve muhtelif tiplerdeki parçaların Pascal dilinde hazırlanan çok amaçlı programla işlenmesi sağlanmıştır. Hazırlanan deney düzeneğinde, adım motorlarının sadece bilgisayar ile bağlantısı yapılmış ve motorların değişik hareketleri yapması için basit bir program hazırlanmıştır. Araştırmanın bundan sonraki aşamasında, torna tezgah üst tablasının (suportunun) adım motorları ile kontrolü sağlanacak ve daha hassas olarak iş parçaları işlenebi lecektir.
Özet (Çeviri)
Iff ABSTRACT The aim of this work was to monitor the conventional machine tool by computer. For this reason, necessary modifications on the conventional lathe were done, i.e two alternative current motors were used to control the machine table. The Conventional sfcstem was converted into computerized numerical control sistem by fixing the drive units and computer to the machine tool. After this modification, two step motors and drive units were also fixed to the system. Consequently, four motors were controlled by computer without depending each other. In the present project, two Alternative Current (AC) motors were only adopted to the system and variable shaped materials manufactured by using Pascal software programme. This main programme was developed to engage in multiple purposes. In the present tes-rig, the step motors were only connected to the computer and variable movement of the motors were obtained by a simple software programme. As a future work, it is planned to control the support of machine tool by step motors and to manufacture the materials more accuretly.