Beden eğitimi öğretmenlerinin uzaktan eğitimde işlenen beden eğitimi ve spor derslerine bakış açılarının incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
The analysis of pyhsical education and sports teachers' perspectives on distance education classes of physical education and sports: A mixed method research
- Tez No: 695780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İLKER KERKEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı; uygulama ağırlıklı bir ders olan beden eğitimi dersinin, uzaktan eğitimde işlenmesine yönelik beden eğitimi öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırma triangülasyon (zenginleştirilmiş) modeli ile yapılmıştır. Araştırmadaki nicel veriler, uzaktan eğitime yönelik tutum ölçeği ile, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler yolu ile elde edilmiştir. Araştırmaya nicel bölümde 81, nitel bölümde 9 olmak üzere toplam 90 beden eğitimi öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Nicel verilerin analizinde, SPSS 20.0 paket programında tanımlayıcı istatistik yöntemleri, bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü Anova varyans analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde, betimsel ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel veri sonuçlarına göre beden eğitimi öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının orta düzeyde olduğu görülmüştür. Uzaktan eğitime yönelik tutumların yaş değişkenine göre incelenmesinde 23-29 yaş arası ile 40 yaş ve üzeri beden eğitimi öğretmenleri arasında 23-29 yaş grubu lehine anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Nitel verilerin analizi sonucunda, 3 kategori (uzaktan eğitim, uzaktan eğitimde beden eğitimi dersi, teknolojik yeterlik) 6 tema ve 14 alt temaya ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda uzaktan eğitim planlaması yapılırken beden eğitimi dersinin en önemli kazanımı olan aktif ve sağlıklı hayat teması ile uygulamaya yönelik kazanımlarının sağlanabilmesi için uzaktan+yüz yüze yapılacak şekilde planlanması, dersin uzaktan eğitimle yapılacak saatlerinde geri bildirim verilebilmesi ve sınıf yönetimi için öğrencilerin kamera açması, derste ölçme ve değerlendirme kriterlerinin iyi tanımlanması yoluyla öğrenci ve ailelerin hassasiyetlerinin artırılması ve beden eğitimi öğretmenlerinin güncel teknolojik gelişmeleri derslerine entegre edebilmeleri için uygulama ağırlıklı meslek içi eğitimlerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to investigate physical education and sports teachers' perspectives on physical education and sports classes, which is heavily practice-based, during distance education period. The research has been done with triangulation method. The quantitative data is collected via attitude scale while qualitative data is collected via semi-structured interviews. 90 physical education and sports teachers have volunteered in the research, 9 of which take part in qualitative part of the study and the remaining 81 volunteers take part in quantitative part of the study. The quantitative analysis of study has been done via SPSS 20.0 package program's definitive statistic methods, independent samples t-test and one way ANOVA variant analysis. The qualitative analysis of the study has been done via descriptive and content analysis. According to quantitative results, the attitudes of physical education and sports teachers about distance education are on the medium-level. The attitude analysis towards distance education based on age variables has demonstrated that there is a meaningful difference between volunteers aged 23-29 and volunteers aged over 40, which is in favor of the volunteers aged 23-29. According to qualitative results, three categories (Distance education, physical education classes via distance education, technical competence), 6 themes and 14 sub-themes have been identified. In accordance with these results, it is suggested that pyhisical education and sports classes should be planned both with distance education and face-to-face classes in order to ensure the most important achievement of physical education and sports class; active and healthy life, students should open their webcam to give feedback and ease the classroom management for teacher, parents' sensitivity should be raised with right planning of assesment and evaluation criteria and teachers should participate in practice based vocational trainings in order to integrate up-to-date technological advance to their classes.