Farklı diş eti maskeleri kullanılarak elde edilen yumuşak doku örneklerinin netliğinin in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of the accuracy of soft tissue samples obtainedusing different gingival masks
  1. Tez No: 830108
  2. Yazar: BEYTULLAH AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Total Parsiyel Protezler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Diş ve implant destekli protezlerin üretim aşamalarında gösterilecek olan hassasiyet protezin uzun dönem başarısını arttırmak için dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdendir. Bu sebeple ağız içerisindeki farklı fiziksel karakterde özellikler gösteren destek dokuların laboratuvarda gerçeğine yakın şekilde oluşturulabilmesi için günümüzde çeşitli materyaller birlikte kullanılmaktadır. Çalışmamızda farklı diş eti maskelerinin ve üretim tekniklerinin model netliğine etkisini gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Birbirine paralel 6 adet implanta sahip üst çene modelinden açık kaşık tekniği ile ölçüler alınmış daha sonra 3 farklı diş eti maskesi kullanılarak 20'şer model üretilmiştir. Her bir diş eti maskesi grubu tek ve iki parça şeklinde üretilenler olarak ikiye ayırılmıştır. Elde edilen modeller laboratuvar tarayıcısı kullanılarak dijital ortama aktarılmıştır. Tarayıcı parçalar aracılığıyla üretilen modellerde her bir analoğun uzay düzleminde açısal değişimleri gözlemlenerek modeller için ortalama açısal sapma değerleri hesaplanmış ve gruplar birbiriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın sonucunda uygulaması ve manipülasyonu daha kolay olan sert formda ilave tip silikondan üretilmiş örneklerin, yumuşak formda ilave tip silikondan üretilmiş örneklere göre daha fazla açısal sapma gösterdiği gözlemlenmiştir. Üretim tekniğinin tek ya da iki parça şeklinde olmasının model netliğine herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The care to be taken in the production stages of tooth and implant supported prostheses is one of the important factors that should be considered in order to increase the long-term success of the prosthesis. For this reason, various materials are used together in order to create the support tissues with different physical characteristics in the mouth in a laboratory close to the real one. In our study, it was aimed to observe the effect of different gingival masks and production techniques on model accuracy. Impressions were taken with the open spoon technique from the upper jaw model with 6 parallel implants, and then 20 models were produced using 3 different gingival masks. Each group of gingival masks is divided into those produced as single and two-piece. The produced models were transferred to digital media using a laboratory scanner. In the models produced by scanning parts, the angular changes of each analog in the space plane were observed and the average angular deviation values were calculated for the models and the groups were compared with each other. As a result of our study, it has been observed that the specimens produced from hard form additive silicone, which is easier to apply and manipulate, show more angular deviation than the specimens produced from soft form additive silicone. No effect on model accuracy was observed whether the production technique was in the form of single or double pieces.