Türkiye'de Kaliteli Büyüme ve Okun Yasası
Quality Growth and Okun's Law in Turkiye
  1. Tez No: 830133
  2. Yazar: MÜCAHİT ÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT TOPCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, 1990-2019 döneminde Türkiye'de Okun Yasası'nın geçerliliğini araştırmaktadır. Türkiye'de referans dönemde yaşanan ekonomik, siyasi ve toplumsal dönüşümler, büyümenin yapısında da önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu nedenle sadece niceliksel gelir artışına odaklanarak ölçülecek Okun katsayısı doğru; bu kapsamda geliştirilecek olan işsizlikle mücadele politikaları ise kapsayıcı olmayabilir. Bu noktadan hareketle çalışmanın temel motivasyonu, Türkiye'de Okun Yasası analizini ekonomik büyümenin katmanlarını daha geniş bir perspektiften ele alabilecek bir kaliteli büyüme endeksi kullanarak revize etmektir. Bu kapsamda Mlachila, Tapsoba ve Tapsoba (2017) tarafından önerilen Kaliteli Büyüme Endeksi Türkiye için hesaplanmış ve Okun katsayısının tahmininde GSYH büyümesinin ikamesi olarak kullanılmıştır. Ampirik analizlerden elde edilen bulgular, kaliteli büyümenin işsizlik üzerindeki negatif etkisinin niceliksel büyümenin negatif etkisinden daha büyük olduğunu göstermiştir. Bu bulgunun farklı model spesifikasyonlarından elde edilen sonuçlar için tutarlı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bulguların işaret ettiği politika çıkarımları detaylı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the validity of Okun's Law in Turkiye over the period 1990-2019. Economic, political, and social transformations experienced over the reference period in Turkiye have caused considerable changes in the growth structure. Therefore, the Okun coefficient may not be accurate, and policies for reducing unemployment developed in this context might not be inclusive in case the estimation of the Okun coefficient solely depends on quantitative income growth. Stemming from this viewpoint, the main motivation of the study is to revise the analysis of Okun's Law in Turkey using a quality growth index that can capture the layers of economic growth from a broader perspective. In this context, the Quality Growth Index proposed by Mlachila, Tapsoba, and Tapsoba (2017) has been calculated for Turkey and used as a substitute for GDP growth in estimating the Okun coefficient. Empirical findings indicate that the negative effect obtained from quality growth on unemployment is greater than the negative effect of quantitative growth in magnitude. We also find that this finding is robust to different model specifications. Moreover, policy implications pertaining to the empirical results are also discussed.