Kur'ân'da hesaplaşma
Reckoning in the Qur'an
- Tez No: 830137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmamızda hesap kelimesine verilen anlamlar, ahiret hayatının ilk merhaleleri, Kur'an'ın muhtelif ayetlerinde geçen; ahirette insanların birbirleriyle, şeytanla ve kendi organlarıyla, cehennem bekçileriyle yüzleşmeleri, hesaplaşmaları ve lanetleşmeleri tespit edilmiş o ayetler ile ilgili müfessir görüşlerine yer verilmiştir. Cehennemle korkutulan ameller, insanı cehenneme sürükleyen manevi günahların ve cehennemde azap çeşit ve şekillerinin neler olduğu, hayvanların hesabı vb. konular detaylı bir şekilde tefsir kaynaklarından hareketle değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayetler ve hadisler ışığında Cehennemde yaşanılan çoğu sahnelerin izahı yapılmıştır. Allah'a gerektiği gibi iman edip tevhit çizgisinden çıkmayan muvahhitler ve Allah'ın buyruklarına ve nehiylerine boyun eğen takva sahiplerinin de cennete girmeyi hak edişleri, oradaki göz alıcı güzellikleri görünce kendi aralarında muhabbetleri, cennetin dereceleri ve nimetleri, iman etmiş fakat kendini günahlardan muhafaza edemeyen fâsıkların ise, ya Cenab-ı Hakk'ın affetmesi ile ya da şefaat yetkisi olan birinin şefaatte bulunması ile cennete girecek veyahut da cehennemdeki azabı bittikten sonra cennete girecekleri, Cenneti hak eden cennet ehlinin, orada Allah Teâlâ'nın cemâlini müşahede etmeleri ve çeşitli nimetlere sahip olmaları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the meanings given to the word reckoning, the first stages of the hereafter, the various verses of the Qur'an; in the hereafter, people's confrontation, reckoning and curses with each other, the devil, their own organs, and the guardians of Hell are determined, and exegetical views on those verses are included. The subjects related to the deeds that are frightened by hell, the spiritual sins that lead people to hell and the types and forms of torment in hell, the confrontation of animals, etc. have been tried to be evaluated in detail based on the sources of tafsir. In the light of verses and hadiths, most of the scenes experienced in Hell are explained. Those who believe in Allah as they should and do not follow the line of tawhid and those who obey Allah's commands and prohibitions deserve to enter Paradise, and when they see the eye- catching beauties there, their conversation among themselves, the degrees and blessings of Paradise, the sinners who have believed but cannot protect themselves from sins, and those who will enter Paradise either with the forgiveness of Allah or with the intercession of someone who has the authority to intercede or they will enter Paradise after the torment in Hell is over tried to be explained.