Meriç Nehri taşkın alanında sedimentasyon hızının 137Cs tekniği kullanılarak tayin edilmesi
Sedimentation rate of the floodplane sediments of the Meriç River by 137Cs techniques
- Tez No: 830146
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nehir taşkın yatakları, akıntı yönünde hareket eden sedimentler ve diğer kirleticileri depolamak için önemli havuzlar olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, taşkın sedimantasyonunun güncel oranları hakkında ki bilgileri geleneksel yöntemlerle elde etmek zordur. Taşkın yatağı sedimentlerinin 137Cs içeriğinin ölçümleri, orta vadeli (yaklaşık 40 yıl) taşkın sediment birikimi oranlarının tahminlerini elde etmek için alternatif bir yaklaşım sağlar. 137Cs yaklaşımı, yalnızca tek bir saha ziyareti ve minimum numune hazırlığı gerektirir. Ayrıca, taşkın yataklarında çökelti birikiminin uzamsal modelleri hakkında bilgi sağlama yeteneğine sahiptir; bu, taşkın akışı ve sediment birikimi ile ilgili süreçleri hem anlamamız hem de geliştirmemiz için gereklidir. Bu tez, taşkın yatağı sedimantasyon çalışmalarında 137Cs ölçümlerini kullanmanın temelini gözden geçirmekte ve taşkın yatağı sedimentlerdeki 137Cs profillerini yorumlamak ve toplu sediment çekirdeklerinin toplam 137Cs envanterinin tek bir ölçümden sedimantasyon hızlarının tahminlerini elde etmek için gelişmiş prosedürler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
River floodplains have been recognised as significant sinks for storing suspended sediment and associated contaminants mobilised from the upstream catchment. Nevertheless, information on contemporary rates of overbank sedimentation is compelling to obtain using conventional methods. Measurements of the 137Cs content of floodplain sediments provide an alternating approach to obtaining estimates of medium-term rates (ca. 40 years) of overbank sediment deposition. The 137Cs approach needs only a single site visit and minimum example preparation. Moreover, it is capable of providing information on spatial patterns of sediment deposition on floodplains, which is needed to develop our understanding of the processes involved in overbank flow and sediment deposition. This thesis reviews the basis for using 137Cs measurements in floodplain sedimen~ation studies and presents developed procedures for interpreting 137Cs profiles in floodplain sediments and for obtaining estimates of sedimentation rates from one measurements of the total 137Cs inventories of bulk sediment cores.