Tanı testi doğruluğu için meta-analitik yöntemler: ROC analizi ve bir uygulama
Meta-analytic methods for diagnosti̇c test accuracy: ROC analysis and an application
  1. Tez No: 830147
  2. Yazar: ENES TOKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAL BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada tanı testlerinin meta-analizinde farklı tahmin yöntemleri ile SROC(Özet İşlem Karakteristiği Eğrisi: Summary Receiver Operating Characteristic Curve) ve HSROC ( Hiyerarşik İşlem Karakteristiği Eğrisi) çözümleri incelenmiş, gerçek veriler üzerinde farklı hazır yazılım programları ile çözümlenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ağız kanserlerinde klinik oral muayenenin etkinliğini değerlendirmek için yapılan bir meta analiz çalışması verileri ile çalışma yürütülmüştür. Çalışma kriterlerine uygun 3 grubun verileri analize dâhil edilmiştir. Etki büyüklüğü olarak Odds oranı kullanılmıştır. Yapılan analizlerde Grup1'de AUC değeri 0.9503 (Q*=0.8909), Grup2'de AUC değeri 0.9125 (Q*=0.8448) ve Grup3'de AUC değeri 0. 9168 ( Q*=0.8497) olarak bulunmuştur. Grup1'in (hafif displazi için test negatif, orta ve şiddetli dispaziler için test pozitif) tanı koymada daha başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca birçok hazır yazılım programlarında SROC ve HSROC grafiklerinin çizilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, SROC (Summary Operation Characteristic Curve) and HSROC (Hierarchical Operation Characteristic Curve) solutions were analyzed with different estimation methods in the meta-analysis of diagnostic tests, and analyzed with different ready-made software programs on real data. In the application part of the study, the study was conducted with the data of a meta-analysis study to evaluate the effectiveness of clinical oral examination in oral cancers. The data of 3 groups suitable for the study criteria were included in the analysis. Odds ratio was used as the effect size. In the analyzes performed, the AUC value in Group1 was 0.9503 (Q*=0.8909). In Group2, the AUC value was 0.9125 (Q*=0.8448). In Group3, the AUC value was found to be 0.9168 (Q*=0.8497). Group 1 (test negative for mild dysplasia, positive for moderate and severe dysplasia) was found to be more successful in diagnosis. In addition, it has been seen that SROC and HSROC graphics can be drawn in many ready-made software programs.