Edirne ili sel ve taşkın felaketine yönelik hazırlık çalışmalarında fiziksel yapının durumunun araştırılması
Investigation of physical structure condition to Edirne province flood disaster studies
- Tez No: 754394
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Meriç Nehri Havzası; Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan içerisinden geçerek üç ülkeyi etkileyen, sınır aşan ve sınır oluşturan nehir niteliği taşıyan bir havzadır. Çalışmanın odak noktası olan bu nehrin, ülkemizden geçtiği, Edirne il merkezi üzerinde yarattığı sel ve taşkın olaylarının meydana gelme nedenlerini anlamaktır. İl merkezine ait fiziksel, coğrafik, alt ve üst yapı araştırması yapılarak bu bilgiler ışığında çözüm önerileri oluşturulabileceği düşünülmüştür. Bu kapsamda, ilin genel durumu, Meriç Havzasının coğrafi ve hidrolojik özellikleri, Meriç, Arda ve Tunca Nehirlerine ait bilgiler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Havzada geçmişte meydana gelen taşkınlar, taşkınlara sebep olan etkenler, üç kıyıdaş ülkenin Meriç Nehir havzasında yaşadıkları anlaşmazlıklar, sel ve taşkınlardan korunmak için yapılan görüşme, anlaşma, proje ve çalışmalar ele alınmıştır. Afet Yönetiminin önemini vurgulamak için bir taşkın senaryosu sunulmuş, havzada yaşanan sorunların çözümünde ele alınan konuların ne derece etkili olabileceğinin değerlendirilmesiyle birlikte bu taşkınları önlemeye yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Meriç River Basin; It is a transboundary and border forming river basin passing through Turkey, Bulgaria and Greece and affecting three countries. The focus of the study is to understand the causes of the flood and overflow events that this river passes through our country and created on the city center of Edirne. It is thought that solution proposals can be created in the light of this information by making a physical, geographical, infrastructure and superstructure research of the city center. In this context, the general situation of the province, the geographical and hydrological characteristics of the Meriç Basin, the information on the Meriç, Arda and Tunca Rivers were examined in detail. The floods that occurred in the past in the basin, the factors causing the floods, the conflicts of the three riparian countries in the Meriç River basin, the meetings, agreements, projects and studies to be protected from floods and overflows are discussed. In order to emphasize the importance of Disaster Management, a flood scenario was presented, together with the evaluation of how effective the issues discussed in solving the problems experienced in the basin could be, suggestions were made to prevent these floods.