Bir sanayi yapısı için ülkemiz koşullarına göre en ekonomik taşıyıcı sistemin araştırılması
The searching an economical system for the industrial structure in Turkey
  1. Tez No: 83015
  2. Yazar: SELİM ARGALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALMAN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
BİR SANAYİ YAPISI İÇİN ÜLKEMİZ KOŞULLARINA GÖRE EN EKONOMİK TAŞIYICI SİSTEM ARAŞTIRMASI ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada endüstri yapısı olarak yapılacak bir yapının ülkemiz koşullarına en ekonomik taşıyıcı sisteminin araştırılması yapılmıştır. Sistem enine doğrultuda 40 metre ve boyuna doğrultuda 150 metredir. 40 metrelik açıklık ortasında en fazla bir sıra kolon tertiplenmiştir. Boyuna doğrultuda ise kolon aralan için bir sınırlama bulunmamaktadır. İlk önce profil aşık ve destekli aşık karşılaştınlmıştır. Profil aşık kullanıldığında 6 metrelik açıklık 1120 profille geçilmiştir. Destekli aşıkta ise 10 metrelik açıklık 1100 ile geçilmiştir. Yapılan karşılaştırmada profil aşığın daha ekonomik olacağı sonucuna varılmıştır. Daha sonra 4 tip taşıyıcı sistem belirlenmiş ve gerekli ön hesaplar yapılmıştır. Sistemlerin analizinde iki yükleme ve üç farklı kombinasyon yapılmıştır. Yüklemeler: 1. Düşey Yük (Özağırlık + Kar) 2. Rüzgar Yüklemesi Kombinasyonlar: 1. Düşey Yük 2. Düşey Yük + Rüzgar Yüklemesi 3. Özağırlık + Rüzgar Yüklemesi Kafes sistemlerde (Sistemi ve Sistem2) kenar kolonlar ankastre ve orta kolon pandül kolon olarak dizayn edilmiştir. Ankastre kolon kesiti olarak I profili, orta kolon kesiti olarak da (2 [ ) profili kullanılmıştır. Çerçeve sistemlerde (Sistem3 ve Sistem4) bütün kolonlar temelde mafsallı olarak dizayn edilmiştir. Çerçeve kesitleri olarak yapma kesitlarden faydalanılmıştır. Sistem4'te enine doğrultuda orta kolonsuz 40 metrelik açıklık geçildiği için momentin büyük çıktığı çerçeve köşelerinde guseler yapılmıştır. Ayrıca kolon kesiti gövde yüksekliği 1000 mm olduğu için kolonda her 1 m'de bir berkitmeler kullanılmıştır. Sonuç olarak, 4 sistemin karşılaştırılması sonunda en ekonomik taşıyıcı sistemin Sistemi trapez kafes kirişi olduğu görülmüştür. Aşık sistemi olarak da 6 m'lik ortadan gergili 1120 profil aşık sisteminin ekonomik olduğu sonucuna varılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
THE SEARCHING AN ECONOMICAL SYSTEM FOR THE INDUSTRIAL STRUCTURE IN TURKEY SUMMARY In this study prepared as a master thesis an economical system for the industrial structure is searched. Safety, durability and economy are three main design criteria in civil engineering. Civil engineers try to find out how to create the most usable and the strongest buildings with the lowest expenditure. The factor of economy is getting more important in building industry. Designers have to find out different systems for the economy. The area has forty to one hundred fifty meters dimension plan. It can be used a column in the forty meters span for the structural systems. The most economical system out of four type of steel structures is searched that can be applied on this field. The plain truss systems or frames considered here in with covering forty to one hundred fifty meters plain area were desingned by supporting in every six meters at the sides of one hundred fifty meters span. At the first part of this study, four structural systems have been considered. In figure (l.a) and (Lb), plain truss systems have been chosen. Figure (l.a) is called trapezoidal plain truss system. Figure (l.b) is called parallel plain truss system. In figure (l.c) and (l.d), plain frames have been chosen. In these choices some economic researchs were used for some parts of the structures. These obtained results have been shown at the part of results of the study in a table. Four systems have been designed under effect of dead load, snow load and wind loads. It is the Turkish Standard (TS 498) in which these loads are defined. Using load combinations: Combination 1: Dead Load + Snow Load IXCombination 2: Vertical Load + Wind Load Combination 3: Dead Load + Wind Load In the design of the plain truss system structures the steps shown below are followed: a) For tension members;double angle cross section is chosen. °~Fn ~CÇ'em F =F-AF b) For compression members; ©S Tj «.em i - ıh. ı -S- ill 1 V y y Fn=net cross section area A,=max(Xx,Xy) ^. co (2.1) In the design of the plain frame system structures the steps shown below are followed: a) Design of the beams,. The cross section is chosen.. Moment and shear force diagrams are obtained.. The normal stress which is occurred by maximum moment is controlled. M. a = W