İnsan, hayvan ve mekan arasındaki ilişkinin incelenmesi: Kedi evleri
Examination of the relationship between humans, animals, and spaces: Cat houses
  1. Tez No: 830150
  2. Yazar: AYÇA GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsanlar ve hayvanlar arasında tarih öncesi çağlardan bu yana süregelen bir bağ bulunmaktadır. Bu bağ, avcı topluluklarda avlanma eylemine kolaylık sağladığı gibi zaman içerisinde farklı şekillerde yeniden kurulmuştur. Günümüze kadar devam etmekte olan bu bağ hem insanlar hem de hayvanlar için karşılıklı sağlık ve iyilik gibi faydalar sağlayan dinamik bir bağdır. Bu ikili ilişkide çeşitli şekillerde iki tarafında iyilik halini arttırmaya yönelik çalışmalar, insanlar ve hayvanlar arasındaki ilişkinin sosyal bilimler için bir çalışma alanı olmasını gündeme getirmiştir. Şehir, sürekli akış içinde bulunan doğa ve kültürün birleştiği bir olgudur. Sürekli değişim, gelişim ve hareket içerisinde bulunan şehir, içerisinde birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu canlılardan biri kedilerdir. Bu çalışmada şehirde yaşayan kentlilerin ve kurumların sokak kedileri için nasıl bir alan açtığının ve açtığını alanı ne şekilde materyalize ettiğinin incelemesi yapılmıştır. Ayrıca şehirlerde bulunan kedi evlerinin farklı materyal ve aktörlerin etkileşimi ile nasıl ve ne boyutta geliştiğinden bahsedilmektedir. Çalışma, kedi evlerinin insan eli ve becerisi, kedi bedeni, hava koşulları gibi unsurların yer aldığı ilişkisel ağı incelemekte ve ele almaktadır. İncelemeler, geçici tasarım kararlarının ve tasarım bilgisinin teşvik edilmesini ve iyileştirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda incelemeler, tekil ve geçici çözümler yerine uzun ömürlü ve kalıcı tasarım kararlarının alınması konusunda fikir öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
There has been an enduring bond between humans and animals since prehistoric times. This bond has been reestablished in various ways over time, not only facilitating hunting in hunter-gatherer communities but also providing mutual health and well-being benefits for both humans and animals. The efforts to enhance the well-being of both parties in this dual relationship have brought the study of human-animal relationships into the realm of social sciences. The city is a phenomenon where nature and culture converge in a constant flow. As a dynamic and evolving entity, the city accommodates numerous living beings, including cats. This study examines how urban dwellers and institutions create space for street cats in the city and how they materialize these spaces. It also discusses the development of cat houses in urban areas through the interaction of different materials and actors. The study explores and addresses the relational network of cat houses, involving elements such as human craftsmanship, cat bodies, and weather conditions. The aim of these examinations is to encourage and improve temporary design decisions and design knowledge, proposing long-lasting and sustainable design choices instead of singular and temporary solutions.