Hayvanlara ilişkin tutumlar ve dindarlığın araştırılması: Evcil hayvan besleyen Müslümanlar örneği
Attitudes towards animals and religiosity: The case of Muslims who keep pets
  1. Tez No: 839501
  2. Yazar: LALE HANNAN AYVACIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmada kişilerin hayvanlara karşı tutumu ile dindarlığı arasındaki ilişkinin evcil hayvan besleyen kişiler üzerinden incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda kişilerin hayvanlara karşı tutumu ile dini yaşamları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kişilerin, hayvanlara yaklaşımı ve hayvanlarla yaşamları incelenmiş, diğer insanların hayvan tutumlarına dair değerlendirmeleri ve hayvanseverlere olan yaklaşımları araştırılmıştır. Kişilerin, hayvanlara dini açıdan nasıl yaklaştıkları ve varlıklarını nasıl anlamlandırdıkları tespit edilmiştir. Hayvan beslemenin kişilerin dini yaşamları ve Allah tasavvurları ile ilişkisi de ayrıca incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemi uygulanan durum çalışmasında, ölçüt örnekleme ve kartopu tekniği ile evcil hayvan sahibi İslam dinine mensup 16 bireye ulaşılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Batı-Almanya'nın büyük şehirlerinde yaşayan, kendisini ve ailesini dindar olarak tanımlayan, eğitim düzeyi yüksek, sosyo- ekonomik durumu orta, 17-50 yaş aralığında (ort 28) ve daha çok bekar kadınlardan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemesi, Almanya'da yaşayıp en az bir senedir herhangi bir evcil hayvan besleyen Müslüman ve Türkçe konuşan kişiler olarak belirlenmiştir. Hayvan besleyen kişilerin, olumlu Allah tasavvurlarına sahip oldukları görülmüştür. Görüşmeler, Haziran-Eylül 2021'de, Covid-19 pandemisi nedeniyle online olarak Zoom, Skype veya Google Meets üzerinden yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarından ve gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen çalışma verileri, içerik analizi ve betimsel analiz kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular yorumlanarak işlenmiş ve konuyla ilgili gerekli görülen öneriler sunulmuştur. Araştırmanın sonunda, dinin kişilerin hayvan tutumlarına olumlu etkisi olduğu gibi hayvan beslemenin de dini yaşamlarında olumlu etki ettiği ortaya çıkmıştır. Hayvanlara Allah'ın emaneti olarak görülebildiği, hayvan beslemenin dini nedenlerle gerekçelendirildiği fakat yalnızca dini sebeplerle sınırlandırılmadığı, bu hususta hayvan sevgisinin de önemli bir etken olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between people's attitudes towards animals and their religiosity through people who keep pets. For this purpose, it was tried to reveal people's attitudes towards animals and their religious lives. People's attitudes towards animals and their lives with animals were examined, their evaluations of other people's attitudes towards animals and their attitudes towards animal lovers were investigated. It was determined how people approach animals from a religious perspective and how they make sense of their existence. In the case study, in which qualitative research method was applied, 16 individuals belonging to the Islamic religion who own pets were reached by criterion sampling and snowball technique. The study group of the research consists of mostly single women between the ages of 17-50 (mean 28), living in the big cities of West-Germany, defining themselves and their families as religious, with a high level of education, medium socio-economic status. Muslim and Turkish-speaking people who live in Germany and have been keeping a pet for at least one year were identified as the respondents. It was observed that people who kept pets had positive perceptions of Allah. The interviews were conducted online via Zoom, Skype or Google Meets in June-September 2021 due to the Covid-19 pandemic. The study data obtained from semi-structured interview forms and interviews were analysed using content analysis and descriptive analysis. The findings obtained were interpreted and processed and necessary suggestions were presented. At the end of the study, it was revealed that religion has a positive effect on people's attitudes towards animals, as well as keeping animals has a positive effect on their religious lives. It was understood that animals can be seen as God's relic, keeping animals is justified for religious reasons, but it is not limited to religious reasons, and animal love is also an important factor in this regard.