Yavuz Durak eserlerinin çocukların benlik saygısına etkisi (Atam- Yanlış Masal-Bana Bir Şarkı Söyle örneği)
The effect of Yavuz Durak's works on children's self-esteem (My Ancestor-The Wrong Fairy Tale-Sing Me a Song example)
- Tez No: 830188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN ERGİN TALAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çocuk şarkılarının, çocukların bilişsel ve duyuşsal olmak üzere tüm gelişimsel süreçlerine destek olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada Yavuz Durak eserlerinin çocukların benlik saygısına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda yapılandırılmış görüşme formu, nicel boyutunda ise ön test ve son test kontrol grupsuz yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu KASMEK 9-12 yaş aralığında bulunan toplam 50 kişilik çocuk korosu öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler, Rossenberg benlik saygısı ölçeği ve 10 sorudan oluşan yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 13 programı ile frekans ve yüzde tablosuna dönüştürülmüştür. Katılımcılardan elde edilen açık uçlu sorular ise kod ve kategori halinde tablolaştırılarak sunulmuştur. Yapılan araştırma sonucunda çocukların ön test ve son test puanları baz alınarak benlik saygılarının yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bilgiden yola çıkılarak, şarkıların çocukların benlik saygısına etkisi olmadığı saptanmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda ise çocukların bakış açıları ve görüşleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Yapılan deneysel işlemde Yavuz Durak'a ait Atam, Yanlış Masal, Bana Bir Şarkı Söyle eserlerinin, çocukların kendi benliklerine ait bakış açılarında olumlu görüş geliştirmeye faydalı olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Children's songs are known to support all developmental processes of children, including cognitive and affective. This study aimed to examine the effect of Yavuz Durak's works on children's self-esteem. The mixed method design, in which qualitative and quantitative research methods are used together, has been preferred in the research dec A structured interview form was used in the qualitative dimension of the research, and a semi-experimental pattern without a control group was used in the quantitative dimension of the pre-test and post-test. The working group consists of children's choir students with 50 people in the December 9-12 age range. The data were obtained by using the Rosenberg self-esteem scale and a structured interview form consisting of 10 questions. The obtained data were converted into frequency and percentage table by SPSS 13 program. The open-ended questions obtained from the participants were tabulated into codes and categories and presented. As a result of the research, it was concluded that children's self-esteem was at a high level based on pre-test and post-test scores. Based on this information, it was found that songs did not have an effect on children's self-esteem. As a result of the interview, it was found that it positively affected the perspectives and opinions of children. In the experimental procedure performed, it was found that the works of Atam, False fairy tale and Tell me a song by Avuz Durak were beneficial for developing a positive view of children's perspectives of their own selves.