Manga ve anime çizimlerinde figür
Figure in manga and anime drawings
  1. Tez No: 830189
  2. Yazar: BERFİN ARZU ARSLAN ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YILDIZ İLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Manga, Japonya'dan başlayıp geçmişten bugüne kadar gelişen, çevirisi yapılıp dağıtılan, her türden çizgi romana verilen isimdir. Anime, Japonya'da üretilen bir animasyon türüdür. Manga ve anime çizimlerinde figürler önem kazanmıştır. Figüre gerçekçi yaklaşılan dönemlerden günümüz manga ve anime karakterlerine kadar olan süreçte, karakter tasarımlarında büyük ölçekte değişimler meydana gelmiştir. Manga, ortaya çıktığı yıllarda çizgi roman kategorisinde kendisine has bir anlatım oluşturmuştur. Manga ve animede kullanılan dil ve tasarlanan karakterler her yaştan insana hitap etmeye başlamıştır. Böylelikle anime ve mangalara olan ilgi artmıştır. Manga ve anime karakterleri, yaşam tarzından fiziksel özelliklerine kadar her alanda bütün detayları görülebilecek şekilde çizilerek, bir anlatım dili oluşturulmuştur. Bu da manga ve animede görselliği daha güçlü bir duruma getirmiştir. Okuyucu kitlesinde olduğunu gibi izleyici kitlesinde de önemli bir yere sahip olan karakter tasarımları, son yıllarda teknolojinin gelişimi ile birlikte animasyon filmlerine de ilgiyi giderek arttırmıştır. Yerelden çıkıp evrensele yayılan anime filmlerinin eğlence sektörlerinde de yerini aldığı görülmektedir. Manga ve anime sanatının etkilerini günümüz animasyon ve çizgi romanlarında görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Manga is the name given to all kinds of comics that have been translated and distributed, starting from Japan and developing from past to present. Anime is a type of animation produced in Japan. Figures have gained importance in manga and anime drawings. From the period when figures were approached realistically to today's manga and anime characters, large-scale changes have occurred in character designs. Manga has created a unique narrative in the comic book category during the years it emerged. The language used and the characters designed in manga and anime have begun to appeal to people of all ages. Thus, interest in anime and manga has increased. Manga and anime characters are drawn in such a way that all details can be seen in every field, from lifestyle to physical features, and a narrative language has been created. This has made the visuals in manga and anime stronger. Character designs, which have an important place among the audience as well as the readership, have gradually increased the interest in animated films with the development of technology in recent years. It is seen that anime movies, which are local and spread to the universal, have also taken their place in the entertainment sectors. It is possible to see the effects of manga and anime art in today's animations and comics.