Stabilization of expansive soils using silica fume and lime
Şişen zeminlerin silis dumanı ve kireç kullanılarak stabilizasyonu
  1. Tez No: 830194
  2. Yazar: HAYRİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Şişen zeminler konusu, inşaat mühendisliği alanındaki profesyoneller için çok sayıda karmaşıklık sunan küresel bir sorundur. Bu tür zeminler suya maruz kaldıklarında şişme gösterir ve kuruduktan sonra büzülmeye uğrarlar. Bu zeminleri stabilize etmek için geçerli ve uygun maliyetli yaklaşım, hacimsel değişiklikleri etkili bir şekilde azaltan katkıların kullanılmasını içerir. Bu çalışma, silis dumanı ve kireç ilavesinin şişme potansiyelini azaltma ve serbest basınç özelliklerini iyileştirme üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Genişleyen zeminin hazırlanması, kaolinit ve bentonit karıştırılarak laboratuvarda yapılmıştır. Genişleyen zemin farklı ağırlık yüzdelerinde silis dumanı ile modifiye edilmiştir. Karışımların tane boyutu dağılımı, kıvam limitleri, sıkıştırma özellikleri, şişme yüzdesi ve serbest basınç dayanımı, deformasyon modülü belirlenmiştir. Numuneler 7 ve 28 gün arasında değişen bir kür sürecinden geçirilmiştir. Deneysel çalışma, silis dumanı ve kirecin laboratuvar koşullarında yapay olarak hazırlanan şişen zemin numunelerinin şişme potansiyeli ve serbest basınç özellikleri üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. Araştırma bulguları, silis dumanı ve kirecin numunelere dahil edilmesinin, katkı maddesi içermeyen numunelere kıyasla serbest basınç dayanımında üç kat artışa neden olduğunu göstermektedir. Ayrıca, şişme potansiyeli katkısız numunenin şişme potansiyelinin on beşte birine düşmüş ve deformasyon modülü beş kat artmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of expansive soils is a global concern that presents numerous complexities for professionals in the field of civil engineering. When exposed to water, these types of soils exhibit swelling and undergo shrinkage upon drying. The prevailing and cost-effective approach to stabilize these soils involves the utilization of admixtures that effectively mitigate volumetric alterations. This study aims to investigate the impact of incorporating silica fume and lime on mitigating the swelling potential and improving the unconfined compression characteristics. The preparation of the expansive soil has been done in the laboratory by mixing kaolinite and bentonite. The expansive soil has been modified with silica fume at different weight percentages. The determination of grain size distribution, consistency limits, compaction characteristics, swelling percentage, and unconfined compressive strength, deformation modulus of the mixtures have been conducted. The specimens have been undergoing a curing process ranging from 7 and 28 days. The experimental study revealed the impact of silica fume and lime on the swelling potential and unconfined compression characteristics of artificially prepared expansive soil specimens under laboratory conditions. The research findings show that the inclusion of silica fume and lime in the samples resulted in a threefold increase in unconfined compression strength compared to samples without additives. Additionally, the swelling potential dropped to one-fifteenth of no additive sample swelling potential, and the deformation modulus increased by a factor of five.