Covid-19'un ekonomik etkileri :Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerine bir inceleme
Economic effects of Covid-19 :A review on developed and developing countries
  1. Tez No: 830195
  2. Yazar: CANSU ÖZGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve diğer ülkelere yayılarak küresel bir sağlık problemine dönüşen COVID-19 Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi olarak adlandırılmıştır. COVID-19'un giderek yayılması ülkeleri bazı tedbirler almaya itmiştir. COVID-19'un yayılmasını önlemeye yönelik bu tedbirler hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülke ekonomileri üzerinde çeşitli etkilere yol açmıştır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, COVID-19'un ekonomik etkilerini gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler örnekleminde incelemektir. Çalışmada öncelikle seçilmiş gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde COVID-19 döneminde işsizlik, enflasyon, ekonomik büyüme ve dış ticarette yaşanan gelişmeler tablosal verilerle sunulmuştur. Daha sonra 7 gelişmiş ve 5 gelişmekte olan ülkede COVID-19'un ekonomik büyüme üzerindeki etkisi Ocak 2020-Aralık 2021 dönemine ilişkin verilerle FMOLS yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, COVID-19 ile ekonomik büyüme arasında negatif yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
COVID-19, which started in Wuhan, China and spread to other countries and turned into a global health problem, was named a pandemic by the World Health Organization (WHO). The gradual spread of COVID-19 has pushed countries to take some measures. These measures to prevent the spread of COVID-19 have had various effects on the economies of both developed and developing countries. In this context, the main aim of this study is to examine the economic effects of COVID-19 in the sample of developed and developing countries. In the study, firstly, the developments in unemployment, inflation, economic growth and foreign trade in selected developed and developing countries during the COVID-19 period are presented with tabular data. Then, the effect of COVID-19 on economic growth in 7 developed and 5 developing countries was examined by FMOLS method with data for the period January 2020- December 2021. The findings revealed that there is a negative relationship between COVID-19 and economic growth.