Sermaye yapısı kararlarının bankaların finansal performansı üzerine etkileri: Afganistan bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
The effects of capital structure decisions on the financial performance of banks: An application on the banking sector of Afghanistan
- Tez No: 830204
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ SALUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşletmelerin sermaye yapısı, işletmelerin kullandığı sermaye kaynaklarına bağlı olarak oluşur. Bir işletme sermaye elde etmek için öz sermaye, borç veya her ikisini de kullanabilir. İşletmenin sermaye yapısı, kullanılan öz sermaye ve borç kombinasyonuna dayanır. Finansman kararları, işletmenin performansıyla önemli ölçüde ilişkilidir. Bu çalışmada, 2015-2020 yılları arasında Afganistan'daki bankacılık sektöründe yer alan bankaların sermaye yapısının finansal performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada, bankaların finansal performansını değerlendirmek için kullanılan aktif karlılığı (ROA), özsermaye karlılığı (ROE) ve net faiz marjı (NIM) gibi göstergeler bağımlı değişkenler olarak ele alınmış; sermaye yapısını yansıtan borç oranı ve borç/özkaynak oranı ise bağımsız değişkenler olarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizi için SPSS yazılımı kullanılarak normallik testi, tanımlayıcı istatistiksel analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. 2015-2020 yılları arasındaki Afganistan bankacılık sektörü verilerine dayanarak elde edilen sonuçlar, sermaye yapısının bankaların finansal performansı üzerindeki etkisinin farklılık gösterdiğini göstermektedir. Aktif karlılığı (ROA) ve net faiz marjı (NIM) üzerinde sermaye yapısının anlamlı etkisi olduğunu ve özsermaye karlılığı (ROE) üzerinde anlamlı etkisi olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The capital structure of businesses is formed based on the capital sources utilized by those businesses. A business can obtain capital by using equity, debt, or a combination of both to raise funds. The capital structure of a business is determined by the combination of equity and debt used. Financial decisions are significantly linked to the performance of a business. In this study, the impact of the capital structure of banks in the Afghanistan banking sector between 2015-2020 on their financial performance was examined. In the study, performance indicators commonly used to assess banks, such as return on assets (ROA), return on equity (ROE), and net interest margin (NIM), were considered as dependent variables; whereas debt ratio and debt/equity ratio, which reflect the capital structure, were treated as independent variables. Data analysis was conducted using SPSS software, including normality test, descriptive statistical analysis, and regression analysis. The results obtained based on the data from the Afghanistan banking sector between 2015-2020 show that the impact of capital structure on the financial performance of banks varies. It indicates a significant effect of capital structure on return on assets (ROA) and net interest margin (NIM) and no significant impact on return on equity (ROE).