Özel öğrenme güçlüğü olan ortaokul öğrencilerinin benlik saygısı ve motor yeterliliklerinin tipik gelişen akranları ile karşılaştırılarak incelenmesi
A typical comparison of secondary school students with special learning difficulties with self-esteem and motor competencies
  1. Tez No: 830218
  2. Yazar: BEYZA OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLARA FATOŞ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapılan çalışmanın amacı özel öğrenme güçlüğü olan ortaokul öğrencilerinin benlik saygısı ve motor yeterliliklerinin tipik gelişen akranları arasında anlamlı farklılık olup olmadığını incelemektir. Çocukların benlik saygılarını belirlemek için Piers Harris benlik saygısı ölçeği, motor becerilerini ölçmek için ise BOT-2 motor yeterlilik testi kullanılmıştır. Çalışmaya 10-14 yaş aralığında olan tipik ve ÖÖG sahip olan kız ve erkek ortaokul öğrencileri dâhil edilmiştir. Her grupta 90 olmak üzere araştırmaya toplam 181 kişi dâhil edilmiştir. 90 ÖÖG ve 91 tipik gelişen ortaokul öğrencileri araştırmaya dâhil edilmiştir. Değerlendirme öncesinde katılımcıların ebeveynlerine çalışma hakkında bilgi verilerek katılımcıların demografik verileri kaydedilmiştir. Yapılan çalışma Bursa İl Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda yapılmıştır. Araştırma sonucunda 181 katılımcıdan elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) programı kullanılmıştır. Araştırmada çocukların kişisel bilgi formu, Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi 2 Kısa Formuna yer verilmiştir. Ölçek puanlarının çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiş ve normallik koşullarını sağladığı tespit edilmiş ve bu nedenle ölçek puanlarıyla ilgili karşılaştırmalarda parametrik yöntemler kullanılmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı kategorik verileri sayı (n) ve yüzde (%), nicel verileri ise ortalama ve standart sapma değerleri, çarpıklık, basıklık, minimum ve maksimum değerleri gösterilmiştir. İki bağımsız grubun ortalamalarının karşılaştırılması için Independent Sample T testi, ikiden fazla grubun ortalamasını karşılaştırmak için One Way ANOVA kullanılmıştır. Puanlar arasındaki nicel tipteki değişkenlerin ilişkisinin incelenmesi için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate whether ther are significant differences in the self-esteem and motor Deciency of secondary school students with special learning disabilities among their typical developing peers. The Piers Harris selfesteem scale was used to determine the children's self-esteem, and the BOT-2 motor proficiency test was used to measure their motor skills. The study included typical girls and boys secondary school students between the ages of 10-14 and those with ÖÖG December. A total of 181 people were included in the study, including 90 in each group. 90 ÖÖG and 91 typical developing secondary school students were included in the study. Before the evaluation, the parents of the participants were informed about the study and the demographic data of the participants were recorded. The study was conducted in special education and rehabilitation centers affiliated to the ministry of national education of Bursa province and secondary schools affiliated to the ministry of national Education The analysis of the data obtained from 181 participants as a result of the research was carried out by IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) program was used. In the research, the children's personal information form, Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test 2 Short Forms were included. The skewness and kurtosis values of the scale scores were examined and it was found that they provided the normality conditions, and therefore parametric methods were used in comparisons related to the scale scores. In the analysis of data; descriptive categorical data are shown as number (n) and percentage (%), while quantitative data are shown as mean and standard deviation values, skewness, kurtosis, minimum and maximum values. The Independent Sample T test was used to compare the averages of two independent groups, and One Way ANOVA was used to compare the averages of more than two groups. Pearson Correlation analysis was applied to investigate the relationship of quantitative variables between the scores. Dec.