Akıcı okuma stratejileri destek eğitim programının (AOSDEP) özel öğrenme güçlüğü olan ortaokul öğrencilerinin akıcı okuma becerilerine etkisi
The effect of fluent reading strategies support education program (AOSDEP) on the fluent reading skills of secondary school students with specific learning disabilities
- Tez No: 901279
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan ortaokul öğrencilerinin akıcı okuma becerisini̇ geliştirmede Akıcı Okuma Stratejileri Destek Eğitim Programının (AOSDEP) etkililiğini incelemektir. AOSDEP model olma, tekrarlı okuma, eşli okuma ve eko okuma stratejilerinin paket halinde kullanılmasıyla oluşturulan bir müdahale programıdır. Araştırmada ÖÖG olan öğrencilerin, bir dakikada okuduğu doğru kelime sayısı, doğru okuma oranı ve prozodik okuma puanı incelenmiştir. Araştırma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında ortaokul kademesine devam eden üç ÖÖG olan öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden değişen ölçütler modeli kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizi için grafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırma sürecinde veri toplamak için Sesli Okuma Becerisi ve Okuduğunu Anlama Testi II (SOBAT II) ve Çok Boyutlu Akıcılık Rubriği (ÇBAR) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, AOSDEP'in katılımcıların bir dakikada okuduğu doğru kelime sayısı, doğru okuma oranları ve prozodik okuma puanı üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Araştırmanın sosyal geçerliliği ölçütünde görüşülen ebeveynler ve öğretmenler AOSDEP'in öğrencilerin okuma becerisini olumlu yönde etkilediğini öğrencilerin okuma motivasyonlarında artış olduğunu ifade etmişlerdir. Uygulama sonunda yapılan izleme oturumlarında iki öğrencinin yapılan son yoklama oturumundaki performansını koruduğu, bir öğrencinin ise koruyamadığı görülmüştür. Bunun yanında üç öğrencinin de başlama düzeyi oturumları ile kıyaslandığında performanslarında artış olduğu izlenmiştir. AOSDEP'in öğrencilerin okuma becerisi üzerinde olumlu bir etkisinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effectiveness of the Fluent Reading Strategies Support Training Program in developing the fluent reading skills of secondary school students with special learning disabilities. AOSDEP is an intervention program created by using modeling, repetitive reading, paired reading and echo reading strategies as a package. In the research, the correct number of words, correct reading rate and prosodic reading score of ÖÖG students were examined in one minute. The research group consists of three ÖÖG students who are attending the secondary school level in the 2023-2024 academic year. In the research, the criteria model, which varies from single-subject research models, was used. Graphical analysis was used for the data analysis of the research. In the research process, Voice Reading Ability and Reading Comprehension Test II (SOBAT II) and Multidimensional Fluency Rubric were used to collect data. According to the research findings, it is seen that AOSDEP has an effect on the correct number of words read by participants per minute, correct reading rates and prosodic reading score. According to the social validity criterion of the research, the parents and teachers interviewed stated that AOSDEP positively affected the reading skills of the students and that there was an increase in the reading motivation of the students. In the monitoring sessions conducted at the end of the application, it was found that two students maintained their performance in the last polling session, while one student failed to maintain. In addition, it was observed that all three students had an increase in their performance compared to the initiation level sessions. It is seen that AOSDEP has a positive effect on students' reading skills.