Sporcuların bilinçli farkındalık özellikleri ile zihinsel dayanıklılık düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of athletes' conscious awareness features and mental strength levels
  1. Tez No: 830222
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN TAŞĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Spor belirli kurallar dahilinde olan planlı ve programlı yürütülen rekabete dayalı egzersiz ve aktivite bütünü olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda bu araştırmada sporcuların spor branşlarına göre dağılımları ile birlikte spor yaşı, yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi bireysel özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu araştırmada sporcuların bilinçli farkındalık düzeyleri ve zihinsel dayanıklılık özellikleri alt boyutlarının tespiti ile katılımcıların kişisel değişkenlerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini Adıyaman ilinde spor müsabakalarında faaliyet gösteren 17-35 yaş aralığındaki herhangi bir spor branşında sporcu lisansına sahip sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu 2022-2023 sezonunda Adıyaman ilinde faaliyet gösteren herhangi bir spor branşında spor lisansına sahip 724 erkek 603 kadın sporcu olmak üzere toplam 1327 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak uzman görüşü alınarak oluşturulmuş olan kişisel bilgi formu ile Özyeşil ve ark. (2011) tarafından oluşturulmuş bilinçli farkındalık ölçeği ve Altıntaş ve Koruç (2016) tarafından oluşturulmuş sporda zihinsel dayanıklılık ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada istatistiksel analizler için SPSS 22.00 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sport is defined as a planned and programmed competitive exercise and activity within certain rules. In this context, in this study, it was aimed to determine the distribution of athletes according to sports branches, as well as individual characteristics such as sports age, age, gender, educational status. In addition, in this study, it was aimed to determine the sub-dimensions of the level of mindfulness and mental endurance of the athletes and to determine the effects on the personal variables of the participants. The population of the research consists of athletes between the ages of 17-35, who are active in sports competitions in Adıyaman, and who have an athlete license in any sports branch. The sample group of the research consists of a total of 1327 athletes, 724 male and 603 female athletes, who have a sports license in any sports branch operating in Adıyaman in the 2022-2023 season. As a data collection tool in the research, the personal information form, which was created by taking expert opinion, was used by Özbeyaz et al. (2011), the mindfulness scale created by Altıntaş and Koruç (2016) and the mental toughness scale in sports were used. SPSS 22.00 package program was used for statistical analysis in the research.