Ekolojik sanat yaratımında malzeme olarak atık camların kullanımı
Using waste glass as a material in ecological art creation
- Tez No: 830223
- Danışmanlar: PROF. SERKAN İLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanlar tarihin başlangıcından bu yana doğa ile insan iç içe yaşamlarını sürdürmüş, insanlar hayatlarının her alanında doğadan faydalanmışlardır. Doğanın bütün güzelliklerinden faydalanan insanoğlu, zamanla doğayı tahrip ederek ekosistemi olumsuz yönde etkilemiştir. Sanayinin gelişim göstermesi çevrede büyük tahribata yol açmış, çevreye verilen zarar sanatçılar tarafından ele alınarak, yapılan sanatsal çalışmalar ile birlikte doğaya karşı duyarlı bir tavır sergilemişlerdir. 1960'lı yıllarda sanatçıların ekolojik sanat çatısı altında üretmiş oldukları çalışmalar ile birlikte ekolojik bilinç temalı sanatsal çalışmalar artış göstermiştir. Bununla birlikte gelenekseli reddetmiş, yapmış oldukları çalışmalarda hazır nesne ve atık nesneleri kullanarak düzenlemeler oluşturmuşlardır. Kimi sanatçılar ise, çalışmalarını doğrudan doğa üzerinde düzenlemeler yaparak meydana getirmiştir. Tüketimin kültürünün değişim göstermesi ve üretimin hızla artış sağlaması atık problemini beraberinde getirmiş, pek çok sanatçı atık nesnelerden kompozisyonlar kurarak eserler ortaya koymuşlardır. Atık nesneler arasında çevreye en çok zarar veren maddelerden birisi olan cam, ekolojik sanat bağlamında sanatçılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Camın sanatsal olarak ele alınması ilkel tarihlere kadar dayanmaktadır ve bu durum cam malzemenin sanatsal yaratıcılıkta önemini ortaya koymuştur. Günümüz sanatında çevre kirliliği ve cam atıkların artış göstermesi sanatçıların yaratıcı eserleri ile birleşerek, çalışmalar ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışmasının kapsamında ekolojik sanat ve atık cam malzemelerin sanatsal dönüşümleri ele alınmış, atık cam kullanan sanatçılar ve sanatsal uygulamalar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human history, humanity has lived a life intertwined with nature and people have benefited from nature in every aspect of their lives. The son of man, who benefits from all the beauties of nature, has destroyed nature over time and negatively affected the ecosystem. The development of industry has led to great destruction in the environment, the damage caused to the environment has been addressed by artists and they have shown a sensitive attitude towards nature together with the artistic works. in the 1960s, along with the works produced by artists under the umbrella of ecological art, artistic works themed on ecological consciousness increased. However, they rejected the traditional, and created arrangements using ready-made objects and waste objects in their studies. Some artists, on the other hand, have created their works by making arrangements directly on nature. The fact that the culture of consumption has changed and production has increased rapidly has brought the waste problem with it, and many artists have created compositions from waste objects and put forth works. Glass, which is one of the substances that cause the most damage to the environment among waste objects, is often used Decently by artists in the context of ecological art. The artistic treatment of glass dates back to primitive times, and this situation has revealed the importance of glass material in artistic creativity. The increase in environmental pollution and glass waste in modern art, combined with the creative works of artists, has led to the emergence of works. Within the scope of this study, ecological art and artistic transformations of waste glass materials were discussed, supported by artists using waste glass and artistic practices.