İkinci el otomobil fiyatlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi: Bir uygulama
Examination of the factors affecting the prices of second hand car: An application
- Tez No: 830224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Otomobil fiyatını etkileyen birçok faktör vardır. Faiz oranı, enflasyon, döviz kuru, üretim maliyeti, arz ve talep, yakıt maliyeti gibi faktörler otomobil fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Döviz kurlarında meydana gelen ani ve sert yükselişler, Türk Lirasının değer kaybetmesine neden olmuştur. Ülkemizdeki otomobillerin büyük bir kısmı ithal edildiği için döviz kuruna bağlı olarak otomobil fiyatlarında sert yükselişler görülmüştür. Bu husustan hareketle çalışmanın amacı, ikinci el otomobillerin fiyatına etki eden faktörleri incelemektir. Literatürdeki çalışmalardan farklı olarak ikinci el otomobil fiyatlarına etki eden mikro faktörler araştırılmaktadır. Sahibinden.com adlı internet sitesinden elde edilen 6.262 adet ikinci el otomobil veri setini oluşturmaktadır. Otomobil markası, serisi, modeli, vites türü, yakıt türü, kilometresi, motor hacmi, çekiş türü, ek donanım tutarı, hasar tutarı, mülkiyet türü, ek donanım bilgisi ve fiyat değişkenlerinden oluşan bir model geliştirilmiştir. Elde edilen veriler ile çoklu regresyon, lojistik regresyon ve farklılık analizleri yapılmıştır. Analiz sonucuna göre ikinci el otomobil fiyatları üzerinde en çok etkisi olan faktörlerin marka ve çekiş türü olduğu bulgulanmıştır. Ford, Dacia ve Mercedes-Benz markalarının ikinci el satış fiyatlarının sıfır fiyatından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Motor hacmi ve vites türünün otomobil fiyatlarını etkilediği belirlenmiştir. Otomobil satıcısının mülkiyet durumu, hasar ve ek donanım bilgisinin ikinci el otomobil fiyatlarını etkilemediği bulgulanmıştır. Türkiye'de ikinci el otomobil piyasasında asimetrik bilginin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many factors affecting the price of a car. Factors such as interest rates, inflation, exchange rates, production costs, supply and demand, and fuel costs directly affect automobile prices. Sudden and sharp increases in exchange rates have caused the Turkish Lira to depreciate. Since most of the automobiles in our country are imported, there have been sharp increases in automobile prices due to the exchange rate. From this point of view, the study aims to examine the factors affecting the price of used cars. Unlike the studies in the literature, this study investigates the microfactors affecting used car prices. The study's data set consists of 6,262 used cars obtained from the sahibinden.com website. A model consisting of car brand, series, model, gear type, fuel type, mileage, engine displacement, traction type, additional equipment cost, damage amount, ownership status, additional equipment information, and price variables is developed. The study performed multiple regression, logistic regression, and difference analyses with the obtained data. According to the results of the analysis, it was found that the most influential factors on used car prices are the brand and the type of drive. It was found that the used car prices of Ford, Dacia, and Mercedes-Benz brands were higher than the zero price. Engine displacement and drive type were found to influence car prices. It was found that the ownership status of the car dealer, information about damage, and additional equipment do not affect used car prices. It was found that there is asymmetric information in the used car market in Turkey.