Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin hasta teslim sürecindeki algılamaları ve etkili iletişim becerilerinin belirlenmesi
Determining the perceptions of nurses working in intensive care units in the patient delivery process and effective communication skills
  1. Tez No: 830231
  2. Yazar: GİZEM BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAPATYA KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin hasta teslim sürecindeki algılamaları ve etkili iletişim becerilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan bu araştırmanın evrenini bir ilde hizmet veren 22 yoğun bakım ünitesinde çalışan toplam 465 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 236 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Hasta Teslim Değerlendirme Ölçeği ve Etkili İletişim Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile bağımsız student t-test, ANOVA analizi ve Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %65.3'ünün kadın, %53.4'ünün 29 yaş ve altında ve %90.7'sinin eğitim durumu lisans ve üzeridir. Hemşirelerin Hasta Teslim Değerlendirme Ölçeği puan ortalamalarının 67.76±11.54 ve İletişim Becerileri Ölçeği puan ortalamalarının 132.56±15.27 olduğu saptanmıştır. Hasta Teslim Değerlendirme Ölçeği ile Etkili İletişim Becerileri Ölçeği arasında pozitif yönde ve zayıf düzeyde bir ilişki saptanmıştır (r:0.280). Sonuç: Hemşirelerin hasta teslim değerlendirme ve iletişim becerileri düzeylerinin orta düzeyin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin hasta teslimine ilişkin eğitim alma durumları, çalıştığı birimde hasta teslimi ile ilgili sorun yaşama durumları hasta teslim değerlendirilmesini; cinsiyet, mesleki deneyim, mesleki memnuniyet, çalışma şekli, etkili iletişim süreci eğitimi alma durumu ve ben dili eğitimi alma durumu da iletişim becerileri düzeylerini etkilediği saptanmıştır. Hemşirelerin hasta teslim değerlendirme ve iletişim becerileri düzeylerini etkileyebilecek farklı değişkenlerin araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the perceptions and effective communication skills of nurses working in intensive care units during the patient handover process. Material and Method: The population of this descriptive and relationship-seeking research consists of a total of 465 nurses working in 22 intensive care units serving in one province. The sample of the study consisted of 236 nurses who met the inclusion criteria. Personal Information Form, Patient Delivery Evaluation Scale and Effective Communication Skills Scale were used to collect data. Descriptive statistics, independent student t-test, ANOVA analysis and Pearson Correlation analysis were applied to analyze the data. Results: Of the nurses participating in the study, 65.3% were women, 53.4% were 29 years old and under, and 90.7% had a bachelor's degree or above. It was determined that the nurses' mean scores on the Patient Handover Evaluation Scale were 67.76±11.54 and the mean scores on the Communication Skills Scale were 132.56±15.27. A positive and weak relationship was found between the Patient Handover Evaluation Scale and the Effective Communication Skills Scale. Conclusion: It was determined that the nurses' patient handover evaluation and communication skills levels were above the medium level. The evaluation of nurses' training on patient handover and their problems with patient handover in the unit they work in; It has been determined that gender, professional experience, professional satisfaction, working style, receiving effective communication process training and I-language training also affect communication skills levels. It is recommended to investigate different variables that may affect nurses' levels of patient handover evaluation and communication skills.