İstanbul'da Yahudi mirası rotası
Jew's heritage route in Istanbul
- Tez No: 830232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANRISEVER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnanç Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İstanbul içerisinde saptanan sinagoglar, eski Yahudi yerleşim yerleri ve mahalleleri Yahudi kültürel mirasının bir parçası olarak kabul edilmelidir. Bu çalışmada Yahudi Mirası eserlerinin saptanması ve turizm açısından ele alınarak alternatif bir kültür, inanç rotası oluşturulması hedeflenmiştir. Yazıtların büyük bir bölümü sinagoglardan oluşmakla birlikte diğer bölümleri Yahudilik dininin tarihsel geçmişi, sinagogların ortaya çıkışı, gelişimi ve diaspora sonrası tüm dünyaya yayılan Yahudilerin Anadolu topraklarında özellikle İstanbul içerisindeki yaşamlarının yer aldığı eski mahalleler üzerinde bir tur rotası oluşturularak turizme kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The synagogues, former Jewish settlements and neighborhoods identified in Istanbul should be considered as part of the Jewish cultural heritage. In this study, it is aimed to determine the Jewish Heritage works and to create an alternative culture and belief route by considering them in terms of tourism. While most of the inscriptions are composed of synagogues, the other parts are aimed to gain tourism by creating a tour route on the historical background of Judaism, the emergence and development of synagogues, and the lives of Jews spreading all over the world after the diaspora, especially in the old neighborhoods in Istanbul.