Öğretmen adaylarının ekolojik kimlikleri ile sorumlu çevresel davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of correlation between echocogical identities and responsible environmental behaviors of preservice teachers
  1. Tez No: 830233
  2. Yazar: MİNE KESTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının ekolojik kimlikleri ile sorumlu çevresel davranışları arasındaki ilişkiyi ve ekolojik kimlik ile çevresel davranış üzerinde bazı değişkenlerin etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi, Okul Öncesi Eğitimi, Sosyal Bilgiler Eğitimi ve Fen Bilimleri Eğitimi Anabilim Dalları'ndaki 578 öğretmen adayı üzerinden tarama modeli ile yürütülmüştür. Öğretmen adaylarının ekolojik kimlik ve sorumlu çevresel davranış düzeylerini belirlemek amacıyla Ekolojik Kimlik Ölçeği, Çevre Davranış Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler, SPSS 26 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Analizlerde betimsel istatistik, ilişkisiz örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre öğretmen adaylarının ekolojik kimlik düzeylerinin yüksek, çevresel davranış düzeylerinin ise orta düzeyde olduğu görülmüştür. Ekolojik kimlik ve çevresel davranış düzeyleri üzerinde bazı değişkenlerin etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının ekolojik kimlikleri ile çevresel davranışları arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının çevresel davranış düzeylerinin, ekolojik kimlik düzeylerinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmen adaylarının sorumlu çevresel davranışlarını geliştirecek nitelikte bir çevre eğitiminin verilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the effect of some dynamic characters on the research of relationship among prospective teachers' ecological identities and responsible environmental behaviors. In accordance with this purpose , this research was conducted with survey model by 578 prospective teachers who studied in the Departments of Science Education, Social Sciences Education, Pre-school Education and Primary School Education in Kastamonu University in 2020-2021 education year. Ecological Identity Scale, Environmental Behavior Scale and Personal Information Form were applied to identify the level of prospective teachers' ecological identity and responsible environmental behaviors. Datas were anayzed by a statistic programme called SPSS 26. It was benefitted from descriptive statictics, t-test for unrelated samples, one way analysis for variance , correlation and regression anaysis. According to the results of this research, it is observed that prospective teachers' ecological identity levels are high, environmental behavior levels are medium. It is determined that some dynamic characters have effects on the ecological identity and environmental behavior levels. In the positive way and medium level reletionships were certained between prospective teachers' ecological identities and environmental behaviors. In addition to this, it is determined that prospective teachers' environmental behavior levels has a meaningful predictor on their ecological identity levels. Accordingto the results of the research, it is thought that it would be beneficial to provide an environmental education that will improve the responsible environmental behaviors of teacher candidates.